l Големите вериги се пренасочват към модел
на самообслужване, за да задържат цените при
продължаващото поскъпване на петрола
l Нямало риск у нас да се появи дефицит на
горива заради напрежението покрай Украйна
По-евтини горива може да се появят в края на годината, но те ще се предлагат по бензиностанции на самообслужване. Българската петролна и газова асоциация е започнала преговори с НАП за изграждането на такива обекти на компании, които са нейни членове. Очаква се резултат да има след 7-8 месеца, защото при връзката с НАП правилата са силно рестриктивни заради изискването за
дистанционна
връзка в реално
време с
данъчните
Трябва да се променят минимално нормативните изисквания за дистанционната връзка в реално време с данъчните, както и да се даде възможност за издаване на електронен фискален бон под различен вид след всяка продажба на гориво, а не както сега да се налага разпечатването на хартиен носител.
На тази обекти няма да има персонал, клиентите ще зареждат сами автомобилите си, а плащането ще става чрез мобилно приложение или банкова карта, съобщи Живодар Терзиев - председател на асоциацията. Въпросните бензиностанции ще бъдат основно в населените места. В обектите по магистралите и първокласните пътища персоналът ще бъде запазен, но ще има и отделни колонки на самообслужване. При зареждане на тях ще се ползва отстъпка от обявената цена на горивата.
В по-големите обекти, където няма да има персонал, магазинната част ще се запази, но с машини за топли напитки, безалкохолни, храна, аксесоари.
С въвеждането им компаниите се опитват да намалят разходите си, което ще им позволи да предложат по-евтини горива. Очакванията са, че на бензиностанции на самообслужване литър бензин и дизел ще се продават с 15-20 ст. по-евтино от стандартните обекти. В момента в по големите вериги бензинът и дизелът се продават за 2,60-2,68 лева.
Заради продължаващото поскъпване на петрола, който достигна 7-годишен максимум, от асоциацията прогнозират, че не може да се очаква понижение на цените на горивата. Според Терзиев те със сигурност ще се задържат на сегашните нива, а не е изключено и да се вдигнат. Затова търговците търсели начин за намаляване на разходите, което да им позволи да не увеличават цените и бензиностанциите на самообслужване били добър вариант.
Според изчисленията инвестицията за изграждането на обект с обслужване, с две колонки и магазинна част е 600-800 хиляди лева. А
за обект без
персонал сумата
е 5-6 пъти
по-малка
Ако в една по-малка бензиностанция има назначени четирима души, е нужно на ден да бъдат продадени около 2000 литра горива, за да се покрият разходите, които на година са около 100 хил. лева - заплати, осигуровки, работно облекло, електричество и други консумативи.
Бензиностанция на самообслужване обаче можела да се самоиздържа при продадени 100 литра на ден, което означава зареждане на 5 автомобила.
В София, а и в други населени места вече има обекти на самообслужване. А някои от големите вериги отдавна работят на такъв режим през нощта, за да намалят разходите.
Според Живодар Терзиев няма риск в България да се появи дефицит на горива заради напрежението покрай Украйна. Резерви имало поне до края на годината.