Китайски, британски и холандски учени заедно отпечатаха сърдечна тъкан, която е в състояние да оцелее инвитро и да поддържа пулсация в продължение на шест месеца.
3D биопринтирането демонстрира своите предимства като един от основните методи за производството на прости тъкани, но все още се сблъсква с редица трудности при генерирането на кръвоносни съдове и запазването на клетъчните функции на сложни органи.
Учените от Китайската академия на науките, университета Цинхуа, Манчестърския университет и Технологичния университет в Делф преодоляха ограниченията на конвенционалните системи за биопринтиране като преобразуваха роботизирана ръка със шест степени на свобода в биопринтер. По този начин позволиха принтиране на клетки върху 3D сложна структура във всички посоки, формирайки съдова мрежа, подобна на вътрешните органи, способна да функционира дълго време.
Благодарение на самостоятелно проектирания биореактор и стратегията за повтарящ се печат, новата система за биопринтиране е в състояние да генерира васкуларизирани, свиваеми и дългосрочно оцеляващи сърдечни тъкани.