Географски означения и за промишлени продукти предвижда проект за регламент

ЕС предлага регламент, с който да се въведе защита за географските означения на занаятчийски и промишлени продукти. Целта - да се помогне на производителите да защитават и прилагат правата върху интелектуалната собственост на своите продукти.

Посочва се, че тяхната изработка обикновено се основават на традиционно ноу-хау и методи, вкоренени в културното и социалното наследство на определено географско местоположение.

Така щяла да се улесни борбата с фалшивите продукти, включително тези, които се продават онлайн, се казва в съобщението на Европейската комисия.

“Защитата, предоставяна от географските означения за занаятчийски и промишлени продукти, ще насърчи както регионите, така и производителите да бъдат конкурентоспособни в континентален и световен мащаб”, казва Маргрете Вестагер - зам.-председател на ЕК.

Комисаря по въпросите на вътрешния пазар Тиери Бретон заяви, че Европа има изключително наследство от световно признати занаятчийски и промишлени продукти. Време било те да се възползват от ново право на интелектуална собственост, както производителите на храни и вино.

В съобщението на ЕК като примери се посочват стъклото от Мурано, порцеланът от Лимож, карарският мрамор, бохемският кристал като част от автентични за Европа стоки.

В документа не са упоменати български традиционни и автентични стоки на занаятите, но със сигурност има такива, които могат да бъдат защитени като например троянската керамика, чипровските килими и други.

България вече има защитени 72 продукта по регламента за храни и напитки. Запазени BG марки са роле “Трапезица”, филе “Елена”, луканка “Панагюрска”, кайзерован врат “Тракия”, говежда пастърма. При вината и ракиите 52 имат защитено наименование за произход, а две са със защитено географско указание. Защитени марки ракии са 12.