Шефът на енергийната комисия в НС Радослав Рибарски от ИТН уточни, че по-ниската цена за втечнен газ засега е само за два кораба и 200 млн. куб. метра. Количеството ще стигне за май, юни и юли.

В парламентарните кулоари Рибарски отказа да каже за колко време точно ще бъде изразходвано, но посочи, че на ден в България се ползват по 5-6-7 млн. куб. метра на ден. Много зависи от процеса на самото регазифициране, уточни шефът на енергийната комисия. Той изрази надежда, че щом е постигната тази еднократна договореност, подобни нещо може да се случи и за дългосрочни доставки.Рибарски не знае с кое търговско дружество е сключен договорът, но отново подчерта, че той е директно на "Булгаргаз" и няма посредници.

Продължават да се търсят и други алтернативи за доставки. Още се водят разговори с Азербайджан, разглеждат се и други възможности. Рибарски отрече кабинетът да замества зависимостта към руския газ с такава към друг. Засега не се разглежда възможността за нов договор с "Газпром". "Виждате, че доставките са едностранно прекратени, разговори винаги могат да се водят с всеки, който е склонен, стига да се изпълняват договорите", каза депутатът. На въпрос мисли ли се плащанията да бъдат превалутирани в рубли, той препрати към ЕК, която имала позиция по темата.

Според Ивайло Мирчев от ДБ има изгледи цената на договорени втечнен газ да е по-ниска, включително с транспорта. Дори да е равна с цената на руския газ, това е радващо за нас, смята той. На въпрос има ли резервирани капацитети, Мирчев каза, че това е проблем, който ще бъде решен. Депутатът изтък, че "Газпром експорт" също е посредник, т. е. посредници винаги е имало. Целта в момента е да имаме много източници на доставки, за да не може България да е зависима и да имаме нулева зависимост от Русия, смята от ДБ. Относно атаките от страна на ГЕРБ за далавери в договорите, Мирчев посочи, че те могат да дадат доказателства в новосъздадената парламентарна комисия.

"Там ще се види и ще лусне всичко, което се е случило и предните години. Надявам се България да се справи и без" Газпром"", заяви депутатът. Той обясни, че лично на него не му харесва идеята пак да зависим от Русия и Путин. В много далечно бъдеще, когато паднат санкциите, може би може от ово да се водят преговори за руски газ, смята той.

За паралелни разговори с "Газпром" продължава да настоява БСП. В кулоарите на парламента Борислав Гуцанов обясни, че за социалистите най- важно е д аима достатъчно доставки на газ за България на възможно най-добрата цена. Все пак имаме дългосрочни договори, за да се развива нашата икономика и цялата държава. БСП очаква и детайли от договореното в САЩ - на каква цена е, за какви количества, за колко време ще стигне и т. н. Гуцанов отрече, че премиерът Кирил Петков крие какво е станало в САЩ и го оправда, че се е върнал от там преди по-малко от 24 часа. На въпрос дали България трябва да започне да плаща в рубли, за да възстанови отноше ията си с "Газпром", той йезуитски отговори, че трябва да се търси най-доброто решение за България.