Телесната миризма играе важна роля при избора на приятели, пише сп. "Сайънс адвансис", позовавайки се на израелско проучване.
Авторите му от института "Вайцман" са установили, че хората са по-склонни да изграждат взаимоотношения с индивиди, чиито аромати са сходни с техните.
Учените предполагат, че приятелството между хората зависи от физиологични фактори. За целите на изследването те са направили серия от експерименти. В хода му специалистите са използвали "електронен нос", за да прогнозират качеството на социалните взаимодействия.
Резултатите показват, че обонянието оказва по-голямо влияние върху избора на приятели, отколкото се смяташе досега.
В първия експеримент учените са анализирали миризмите на доброволци и контролна група от хора, които не се познават. Били са избрани двойки близки приятели от един и същи пол, които не са обвързани романтично и чиито приятелски отношенията са се развили много бързо.
Изследователите са предположили, че тъй като приятелствата "от пръв поглед" възникват преди задълбоченото запознанство, влиянието на физиологичните фактори в тези отношения ще бъде по-голямо.
Анализът на миризмите с помощта на електронни сензори е показал, че миризмите на приятелите имат много сходства. Резултатите са потвърдени и чрез сляпо тестване с хора. Оказало се, че индивидът от контролната група успешно открива проби от приятели в набор от миризми.
Изследователите са направили и допълнителен експеримент, за да изключат влиянието на сходния начин на живот върху ароматите на приятелите, например еднаква диета или взаимно влияние на микроорганизми. С помощта на "електронния нос" изследователите са анализирали миризмите на непознатите доброволци и са прогнозирали качеството на невербалното социално взаимодействие.
Участниците в експеримента са били помолени да общуват невербално по двойки и след това да оценят колко харесват "партньора си" и колко вероятно е да станат приятели. В 71 процента от случаите прогнозите са се оказали верни.
"Това не означава, че се държим като кози или свраки - хората вероятно разчитат на други, много по-важни сигнали, когато вземат социални решения. Въпреки това резултатите от нашето проучване показват, че носът ни играе по-голяма роля при избора ни на приятели, отколкото се смяташе досега", казва Инбал Равреби, от изследователския екип.