Май ще има и индексация на строителните договори
Проектите за ВиК и общински пътища за почти половин милиард лева най-после ще стартират. Това се споразумяха в четвъртък служебният министър на регионалното развитие Иван Шишков и ръководството на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ). За да почне работа по тях обаче, ще се прави пореден списък, а до вторник НСОРБ ще предложи на МРРБ своя методика, по която да се отсеят окончателно кандидатите, стана ясно след срещата.
Епопеята със списъците започна още през февруари, когато МРРБ обяви, че приема предложения за общински ВиК и пътни проекти, чиято рехабилитация да се извърши още тази година в рамките на около 450 млн. лв. общо. Парите са от бюджета на министерството.
Докато се състави списъкът обаче, стана май и коалицията стигна до разпадане. Тогава инициативата бе иззета от вицепремиера и финансов министър Асен Василев, който състави работна група да подбере наново проекти. Той обяви, че “се разширява метрилото от проекти”. Този втори списък обаче бе оспорен от тогавашния вицепремиер Гроздан Караджов, тъй като в него попаднаха и ремонти на читалища, които няма как да се финансират от бюджета на регионалното министерство, както и общински пътища, чийто ремонт вече е правен (виж факсимилето тук).
Това наложи списъкът да се преправя наново от МРРБ и се появи трети негов вариант. В крайна сметка на последното заседание на предишния Министерски съвет бе вкаран четвърти вариант на списъка, който бе обявен като компромисен, и формално кабинетът стигна до решение за утвърждаването му. Времето обаче така и не стигна работата да започне и до вчера нито една община не е получила и лев, се разбра на срещата със служебния министър.
В крайна сметка в четвъртък общинарите и министър Шишков са се разбрали до вторник НСОРБ да представи своя методика за отсяване на проектите, която да е еднакво справедлива към големите и към малките общини. Запазва се критерият проектите задължително да имат издадено разрешение за строителство, а не процедурата тепърва да започне. Премахва се обаче критерият да има и избран изпълнител. Ако случайно има избрана фирма, толкова по-добре, но няма да е задължително, обясни арх. Шишков.
Сред допустимите проекти ще са и улиците в населени места, срещу които възразяваше предишното ръководство на МРРБ. Според служебния министър това било допустимо, стига да има гаранция, че под улицата, която ще се рехабилитира, няма стари ВиК и други инсталации, което да наложи след време пак да се разкопават. Също така да има приложена улична регулация, т.е. да е ясно, че тя е наистина общинска собственост от край до край.
Новото подбиране на проекти ще забави още окончателното приемане на списъка и най-вероятно активният строителен сезон ще бъде изпуснат.
Според председателя на НСОРБ Даниел Панов в оставащите 4-5 месеца до края на годината реално има шансове проектите все пак да започнат и около 50% от работата да бъде приключена до края на годината и разплатена. .
В такива случаи остатъкът от парите би трябвало да бъде върнат обратно в бюджета на МРРБ и да се отпусне отново със следващия бюджет на ведомството.
До десетина дни през Министерския съвет ще мине и решение за постановление за индексация на строителните дейности, съобщи след срещата служебният министър.
Методиката за тази индексация също се мотае от началото на годината из управлението и предният кабинет така и не я прие. Според методиката строителните дейности се разделят на 6 основни вида и за всеки се приема различно съотношение за отделните основни материали, които се използват. Това позволява техните цени да се засекат и когато се увеличат, да се прави корекция на договора със строителя.