За втори път в рамките на пет дни НАСА прекрати обратното броене и отложи планирания опит за изстрелване на гигантската си ракета от следващо поколение - „Артемис 1”.
Причината е в опасно изтичане на гориво е установено по време на зареждането на мегаракетата на НАСА, която според плановете по-късно днес трябва да бъде изстреляна от космическия център "Кенеди" във Флорида за тестов полет към Луната, предаде Асошиейтед прес.
Течът е открит малко преди отварянето на двучасовия стартов прозорец днес, който е от 14:17 часа източноамериканско време (18:17 ч. по Гринуич), съобщи БТА.
В понеделник, 29 август, изстрелването на 98-метровата Ес Ел Ес (SLS) бе спряно заради изтичане на гориво и повреден термосензор на двигател. Смяташе се, че проблемите са решени от инженерите на НАСА.
По време на зареждането рано тази сутрин местно време обаче е прозвучала аларма за свръхналягане и то за кратко е преустановено. Не са констатирани щети и зареждането с гориво е продължило. Минути по-късно обаче водородното гориво започнало да изтича от секция на двигателя в долната част на ракетата. НАСА спря зареждането, докато инженерите се опитват да решат проблема.
Метеорологичните условия винаги са допълнителен фактор. Според последната прогноза има 70% шанс времето да е благоприятно по време на съботния двучасов стартов прозорец.
Мисия "Артемис 1" ("Артемида 1") се отправя на тестов полет без астронавти на борда. Това ще е първи полет за ракетата, разработвана повече от десетилетие като най-мощната в света досега.
Целта на мисията "Артемис 1" е да постави началото на американската програма за завръщане на Луната, да установи трайно присъствие на нея и да я използва като трамплин за бъдещи мисии до Марс. НАСА се надява да изпрати четирима астронавти в орбита около естествения спътник на Земята през 2024 г. и най-рано през 2025 г. екипаж да кацне на повърхността й.