Вестникарски заглавия и публикации в социалните мрежи по целия свят през последните месеци поставиха на фокус проблема с изгубения багаж по време на пътуване със самолет. Някои пътници така и никога не откриват багажа си. Някои дори го нарекоха “лятото на изгубения багаж”.
Проблемът се дължи на недостиг на персонал в авиокомпаниите и екипите за сигурност на летището, които трябва да сканират целия чекиран багаж.
Тъй като много от тези екипи видяха излишък по време на пандемията, сега те не са в състояние да се справят с повишеното търсене на повторни пътувания в чужбина. Заради това складовете са отрупани със стотици липсващи куфари, предаде БГВойс.
Според застрахователна компания, броят на пътниците, съобщили за изчезнал багаж това лято, е с 30 процента по-висок в сравнение с 2019 г., последната година на нормално пътуване преди пандемията. Въпреки че все още не са налични глобални оценки за обема на забавения или изгубен багаж през тази година, данните за 2019 г. показват, че проблемът винаги е съществувал.
През тази година 19 милиона чанти и куфари бяха забавени по целия свят, а 1,3 милиона никога не бяха върнати, според годишен доклад на Sita, софтуерната фирма за управление на багажа.
За да се опитат да проследят багажа си, все повече пътници се обръщат към технологиите. Съобщава се, че Епъл е отбелязала ръст в продажбите на своето устройство за проследяване.
С други думи, потребителят може да види къде точно е липсващият куфар чрез смартфон или компютър. Други пътници прикачват към багажа си тракери, които използват GPS. Въпреки това, докато подобни устройства за маркиране могат да осигурят спокойствие на пътниците, експертът от туристическата индустрия Ерик Леополд казва, че те не решават основния проблем, който е невъзможността да се справят с натрупването на летищата, което пречи на чантите да се окажат на едни и същи полети. както и техните собственици.
Sea-tru е компания, която се надява да помогне на летищата и авиокомпаниите по-ефективно да пренасят багаж в самолетите на първо място. Израелска фирма произвежда софтуер, който може да извършва сканиране за сигурност при регистрация на багаж много по-бързо от служителите по сигурността.
За британската технологична компания Air Porter нейният подход за справяне с проблема е да премахне необходимостта пътниците да се редят на опашка на летището, за да чекират багажа си преди полета. Вместо това, пътниците могат да използват приложението и уебсайта му, за да организират доставка на багажа си от врата до врата.
В момента се предлага на полетите на British Airways и Swiss International Airlines между Лондон и Женева, служител на Air Porter събира багажа на пътника от дома му. След това този шофьор го отвежда до зоната за багаж на летището за заминаване, където се намира терминалът за регистрация.
На летището, където пътникът каца, един от транспортните партньори на Air Porter ще вземе куфарите и ще ги достави до адреса на местоживеене на пътника.
Таксите за тази услуга започват от около ?40 за една бройка багаж, в едната посока, ако пътникът иска чантата да бъде взета в деня преди полета. Но цените могат да бъдат повече от два пъти по-високи, ако пътникът иска багажът да бъде взет през определен едночасов интервал от деня.
Цената също се увеличава, колкото по-далеч е пътникът от летището.
Компанията има за цел да разшири услугата по целия свят и вместо тя да е насочена само към пътуващите по работа, се надява всички видове туристи да могат да я използват.
Въпреки тези технически решения обаче, пътниците също искат авиокомпаниите да наемат още няколко служители за обслужване на клиенти.