Във Ветеринарно-медицинския факултет на Тракийския университет в Стара Загора започват клинични изследвания на нова молекула, разработена от българския учен Филип Фратев, за създаване на първото негенерично лекарство за лечение на агресивен рак с метастази при домашните любимци, съобщават от университета.
Началните резултати от приложението на тази молекула върху мишки са изключително обнадеждаващи. На 32-рия ден при контролната група гризачи, страдащи от рак на млечната жлеза, напълно изчезват метастазите в костите и черния дроб, единични туморни клетки се откриват в белия.
Амбицията на ректора доц. д-р Добри Ярков е със създадения екип от учени от различните клинични дисциплини на ВМФ и в сътрудничеството с българска фирма да бъде създадено първото лекарство, което се прилага с приемане през устата за лечение на кучета и котки. Това ще бъде изключителен пробив във ветеринарната медицина и основа за разработване на медикамент и за лечение на рака при хората.
Филип Фратев е химик и астроном, ръководител на Обсерватория "Звездно Общество", откривател и кръстник на много астероиди, на които дава имена на български революционери, царе и книжовници. През последните години научните му търсения са свързани с откриване на нови лекарствени молекули за лечение на рака, Ковид 19 и някои редки заболявания. Освен със световноизвестни лаборатории, фирми и университети, ученият с корени от Сопот и родственици, прототипи на романа "Под игото", работи и с добре развиващи се иновативни средни училища като Професионалната гимназия по механизация на селското стопанство "П.К.Яворов" в Гоце Делчев. Нейният директор Ангел Живков е готов да включи логистично в разработката и училището, което е под патронажа на Тракийския университет.