В четвъртък Китай направи перфектен финал на тазгодишните си космически мисии с изстрелването на експериментален сателит с ракетата-носител „Чанджън-3B“ от центъра за изслтрелване на сателити „Сичан“ в провинция Съчуан, който навлезе в предварително зададената орбита, предаде радио Китай.
Това бе 53-тата мисия за тази година за серията ракети „Чанджън“, разработени от Китайската корпорация за космически науки и технологии (CASC). Тази година те завършиха над 50 успешни мисии, безаварийно бяха изстреляни повече от 140 космически апарата. Този рекорд постави солидна основа за превръщането на Китай в силна световна космическа сила.
През 2022 г. изграждането на Китайската космическа станция продължи с пълна скорост и всички поставени задачи за тази фаза бяха изпълнени с шест мисии – две пилотирани, две товарни и две за доставка на изключително големи модули. Всеки от лабораторните модули „Уънтиен“ и „Мънтиен“ е с тегло над 20 тона, а на товарния космически кораб „Тиенджоу“ – повече от 13 тона. С тези шест мисии Китай изстреля в космоса общо над 90 тона полезен товар до космическата си станция.
Друго голямо постижение на Китай в космическите дела през тази година бе актуализирането и оптимизирането на космическите системи като програмата за наблюдение на Земята „Гаофън“ и навигационната система „Бейдоу“.
През 2023 г. Китай ще продължи да следва строг график на космическите полети. Очаква се да бъдат представени и ракети-носители от ново поколение.