Първо отстраниха частната лаборатория, сега махат и фирмата от т.нар. “златен гьол”

След 10 години държавата успя да си върне границата с Турция - приходите от контрола над внасяните стоки и от дезинфекцията на преминаващите автомобили вече ще влизат директно в бюджета.

Договорът с частната фирма Пи Еф Си, извършваща дезинфекция на ГКПП Капитан Андреево, ще бъде прекратен, заяви във вторник земеделският министър Явор Гечев след проверка на граничния пункт, станал известен като “златния гьол”.

Фирмата има двумесечно предизвестие, след което държавна компания ще трябва да поеме дезинфекцията на автомобилите. За бъдещото дружество ще отговарят съвместно няколко институции и министерства, обясни Гечев. Целта е

държавата да управлява процеса,

а не да оставяме БАБХ сама, заяви агроминистърът и допълни, че това е и волята на президента Румен Радев.

Явор Гечев инспектира как се правят проверките на границата с Турция във вторник и обяви, че държавата си връща и дезинфекцията.
Явор Гечев инспектира как се правят проверките на границата с Турция във вторник и обяви, че държавата си връща и дезинфекцията.

Явор Гечев увери, че на граничния пункт обстановката е спокойна и няма опашки от камиони, а дезинфекцията трябвало да продължи с цел превенция на болести.

По думите на земеделския министър по време на управлението на служебния кабинет фитосанитарният контрол вече се осъществява единствено от държавата, след като миналата година бе отстранена частната лаборатория.

Предстои обявяването на обществена поръчка за държавна лаборатория, която ще осъществява контрола на самата граница, за да не се носят пробите до София, както е в момента.

Работи се по цялостна програма, свързана с фитосанитарния контрол на граничните пунктове, която ще обхване и железопътния транспорт, държавата има капацитет за това, гарантира още министърът.

Частни компании бяха пуснати да събират такси на границата

с Турция през 2012 и 2013 г.

Първа бе частната лаборатория “Евролаб” през 2012 г. Агенцията по храните подписва договор частникът да осъществява фитосанитарен контрол на различни видове храни, внасяни основно от Турция. В края на 2021 г. договорът е подновен, а според тогавашния шеф на БАБХ Христо Даскалов наемът, плащан от лабораторията, е символичен – 5000 лв. на месец - колкото били приходите на час.

Всеки ден през Капитан Андреево преминават 200 - 250 хладилни камиона. За близо половината от тях има фитосанитарен контрол. За проверка се плаща около 500 лв.

Според правилата митничарите не контролират всеки камион, а правят случайни проверки след анализ на риска. Така камион, който е минал граничен и митнически контрол само по документи, преминава бариерата и отива на мястото за фитосанитарен контрол. Пак по правилата на него трябва да присъства и митнически служител, който да махне пломбата и след края на проверката да я постави отново.

В началото на април 2022 г. да види на място граничния пункт отиде тогавашният премиер Кирил Петков. Повод за внезапното посещение било желанието му да види как се контролира вносът на храни. По думите му

констатациите били потресаващи

- оказало се, че при проверките не присъстват митничари. А тъй като на пункта липсват камери, за 10 г. нямало нито един запис от дейността на частната лаборатория.

След това се завъртяха събития, достойни за трилър - заплахи за живота на зам.-министър, депутати, директор на агенция, предупреждения към митничари и служители на БАБХ, че “ще бъдат заклани”, собственик на частна лаборатория, който се оплаква, че олигарх го рекетира да се откаже от бизнеса си.

Тогавашният шеф на агенцията по храните Христо Даскалов обяви, че човек, с когото се познава доста добре, му предложил като посредник папка с пачки, за да не се пипа нищо по границата. Сам предположи, че сумата е била 100 хил. лева.

Депутатът от “Продължаваме промяната” тогава Росен Костурков пък оповести за

повторно предложение за подкуп, този път в размер на 6 млн. лв. годишно,

отправено чрез посредник, който бил бивш депутат. Той не разкри повече подробности. Но загатна, че подкупът е предназначен за бившия зам.-министър на земеделието Иван Христанов, който тогава отговаряше за БАБХ.

Имало и обаждания към приятел на високопоставен държавник. Непознат му звъннал и го заплашил, че знае много добре къде е жилището му и още утре може да бъде заличено. Всички сигнали за заплахите са предадени на службите и по тях се работи, увери Христанов.

От “Продължаваме промяната” твърдяха, че повече от 10 години на граничния пункт контролът на държавата умишлено се ограничавал, което застрашавало националната сигурност както на България, така и на целия ЕС.

А по думите на бившия вицепремиер и финансов министър Асен Василев на Капитан Андреево имало частна граница.

100 хил. лв. на ден е приходът от такси след отстраняването на частната лаборатория, обясняваше Василев.

Той всъщност се замеси в историята със “златния гьол” още през лятото на 2021 г., но като служебен финансов министър.

“С влизането на служебния кабинет пуснахме проверки на всички фирми, които са най-големите получатели на държавен ресурс, както и такива с най-големи касови наличности. Фирма

Пи Еф Си се оказа една от тези с най-големи наличности - над 30 млн.

НАП започна проверка, но засега парите не са предоставени. Има ги само по документи”, обясни Василев през юли 2021 г.

В договора с Пи Еф Си имало клауза, че освен държавната такса има и такава за обслужване от 1 лев за автомобил, 2 лева за български камион, както и 10 евро за чужди тирове.

Заради липсващите милиони НАП наложи тогава запор на парите на фирмата. Били съставени и 10 акта на дружеството, част от които за неработещи касови апарати.

Столичният административен съд потвърди наложените запори на парите, които се намират в обектите на трите пункта за дезинфекция на колите, които влизат от Турция в България. От документите по делото стана ясно, че по време на ревизията на НАП са открити данни за поне 31,9 млн. лева приходи, за които според данъчните се дължат данъци в размер на 5,3 милиона лв., но фирмата оспорва. Установени били и задължения на дружеството за ДДС от началото на 2015 до края на май 2021 г.

Фирмата обаче твърди, че общият приход от обслужване на чужди автомобили е близо 15 пъти по-малък - 2,37 млн. лева. За всички останали превозни средства дружеството начислявало ДДС върху цената на предоставяните услуги.

От Пи Еф Си обясняват още, че

държавата е получила 28 млн. евро и 19 млн. лв.

от събраните и внесени от фирмата такси. Сумите са за периода от началото на договора - 12 март 2013 г. до средата на 2021 г.

Преди сключването на договора с компанията, когато дейността по дезинфекция се извършвала от служители на БАБХ, крайната цена за клиентите се формирала от държавната такса плюс комисионата на обслужващата банка на съответното ГКПП. Всички разходи и инвестиции по дейността тогава били за сметка на държавата.

С влизането на частната фирма държавната такса постъпвала изцяло в бюджета, а всички разходи и инвестиции били за сметка на Пи Еф Си. От фирмата отбелязват, че крайната цена за клиентите от 5 лева не се е променила.