Министерският съвет създаде Съвет за икономически анализи, като поставя основа за осигуряване на българското правителство с икономическа експертиза при вземане на стратегически решения. Това е едно от решенията на служебния кабинет днес.
Още пред октомври вицепремиерът Атанас Пеканов представи мозъчен тръст от 11 икономисти, който да подпомага властта. Тогава "24 часа" написа, че сред тях са Пламен Ненов - професор по макроикономика в Norwegian Business School, Петьо Бонев - асистент професор по иконометрия от University St. Gallen, Ралица Ганева - професор по макроикономика в СУ “Св. Климент Охридски”, Станли Гьошев - лектор по финанси в University of Exeter, Джефри Нилсен - професор по макроикономика в Американския университет в България.
До седмици кабинетът и поименно ще приеме кои икономисти ще бъдат в съвета.
Новата структура ще оценява дългосрочните предизвикателства пред българската икономика и ще отправя предложения за най-подходящите политики за тяхното преодоляване.
Съветът ще има съвещателен характер и ще включва икономисти от академичната общност, включително от престижните международни университети. При създаването на съвета се използва успешният опит на редица държави от ЕС, като Експертния съвет в Германия (Sachverstandigenrat zur Begutachtung der gesamtwirtschaftlichen Entwicklung), Съвета за икономически анализи във Франция (Conseil d'analyse economique) и Френско-германския съвет на икономическите експерти (The Franco-German Council of Economic Experts).
Създаването на съвета е предвидено в Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България, като изпълнението на тази стъпка е един от ключовите етапи, включени в графика на плащанията, които страната може да получи по Механизма за възстановяване и устойчивост при пълно изпълнение на предварително поетите ангажименти, съгласно оперативните договорености между правителството и Европейската комисия, се казва в съобщението на правителството.
Вероятно председател на съвета ще бъде вицепремиер.