Предимствата на България като инвестиционна дестинация представи изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции (БАИ) Богдан Богданов на международния бизнес и инвестиционен форум в Барселона, който БАИ провежда днес. Форумът ще бъде съпътстван от двустранни срещи за привличане на инвеститорски интерес, най-вече към секторите "Биотехнологии" и "Химическа индустрия", предаде БТА.

Чрез инвестиции в България бизнесът може да си осигури свободен износ в ЕС, достъп до 1,3 млрд. потребители, като страната ни е "мост" към пазарите на Азия и Близкия изток, посочи Богданов. Сред другите предимства на страната ни той отбеляза, че имаме едни от най-добрите таланти в ИТ сектора и инженерните науки, 50 процента от хората у нас говорят поне един чужд език, работната сила е от 3,3 млн. души, а безработицата е ниска - 5,3 процента. Страната ни е конкурентна, разполагаме с експертни знания за разпоредбите относно защитата на личните данни и европейското законодателство, с достъп до национално и европейско финансиране за над 18 милиарда евро до 2030 г., добра инфраструктура и ниски оперативни разходи. България освен това е в "Топ 10" на страните в света с най-бърза мобилна интернет връзка, на 3-о място по брой ИТ специалисти от глава на населението, българските таланти заемат призовите места на световни олимпиади по математика, информатика и физика, разполагаме и с институт от световна класа за проучвания в областта на изкуствения интелект. Инвестираме в развитието на бъдещите таланти - това при образованието, подчерта Богданов.

В областта на образованието и иновациите той представи Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT), чиито амбиции са да бъде първият по рода си в региона на Източна Европа от световна величина в компютърните науки, както и иновативния хъб София Тех парк.

Той припомни, че по данни на БНБ и НСИ двустранният стокообмен между България и Испания достига 2,3 милиарда евро през 2022 г., което е ръст с 31 процента спрямо 2021 г. Испанските инвестиции в България са 883 милиона евро, обхващат над 80 компании и повече от 3000 души са заети в тях.

Сред най-бързо развиващите се сектори са автомобилостроенето, електроника, ИТ и аутсорсинг, роботика и мехатроника и други.

Само в химическата промишленост са заети 42 000 души, а секторът изнася продукция за 1,8 милиарда евро. В биотехнологиите има 128 медицински центрове за проучвания, потенциал за развитие предлагат 11 000 студенти по медицина, фармация и дентална медицина, като 1400 студенти специализират биотехнологии и програми по биология, а клиничните проучвания постигат оборот от 200 милиона евро.

Сред възможностите за бизнес и създаване на стартъпи Богданов изтъкна, че страната ни разполага с над 18 милиарда евро европейско и национално финансиране до 2030 г., достъп до европейски средства за иновации в размер на 11 млрд. евро, както и добре развита екосистема от местни и регионални венчърни фондове.

Богданов посочи примери за успешни инвестиции в България, както и възможностите за привличане на таланти чрез т. нар. "Синя карта" на ЕС.