- От ЕК държат на намаляването на емисиите на въглероден диоксид до 2026 г., чакат да кажем как ще го постигнем по алтернативен начин
- Служебното правителство активно работи по подготовката на изменението на Плана, увери вицепремиерът
Процесът по предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост продължава като целта е всички промени да бъдат изпратени неофициално на Европейската комисия до средата на настоящия месец, а до края на юни да бъдат представени и официално.
Това стана ясно от думите на служебния вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов по време на изслушването му в парламента.
Той беше извикан по искане на БСП, за да информира депутатите дали се върви в посока изпълняване на решението на 48-мия парламент, който задължи Министерският съвет да промени Плана за възстановяване и устойчивост в частта енергетика.
Пеканов изброи всички стъпки, който служебната власт е направила след решението на парламента от 20 януари тази година.
6 дни след решението, Пеканов е изпратил писмо до генералният директор на Работна група по възстановяването и устойчивостта, Селин Гауер и генерален директор на Генерална дирекция „Икономически и финансови въпроси“ на Европейската комисия - Мартен Вервей, за да ги информира за искането на страната ни.
По същество промяната, за която депутатите задължиха Министерски съвет да преговаря с ЕК, цели намаляване на емисиите на въглероден диоксид от производството на електроенергия с 40%, и гарантиране на работата на въглищните ни централи без ограничение поне до 2038 г.
От ЕК отговорили в началото на февруари, че имат готовност за диалог по отношение на техническите детайли, но ревизираният план трябвало да продължи да съответства на критериите за оценка съгласно Регламента за създаване на Механизма за възстановяване и устойчивост, сред които е адресирането на предизвикателствата, идентифицирани в специфичните препоръки за България в контекста на Европейския семестър. Сред тях е препоръката за „постепенната декарбонизация на икономиката, включително във въгледобивните региони“.
В отговора се отбелязвало, че реформите и инвестициите в Плана са от основно значение за справяне с тази препоръка и всяко изменение в това отношение следва да предвиждало мерки с равностоен ефект, разказа Пеканов.
Били проведени и 9 срещи с представители на ЕК, за да се обсъдят исканите промени.
Изменението на Плана пък било изготвено въз основа на позиция на енергийното министерство, с която се обосновават обективните обстоятелства, поради които България не можела да ограничава работата на въглищните си централи.
Преговорите с ЕК показали че реформата за декарбонизация на енергийния сектор е една от най-важните и отпадането й ще се отрази сериозно върху средствата, които страната ни очаква да получи.
От Брюксел посочили и че предоговаряне е възможно само ако бъдат предложени алтернативни мерки с еквивалентен ефект, с които да бъде постигнато значително намаляване на емисиите на въглероден диоксид до 2026 г.
Необходим бил и интегриран подход при предоговарянето, при който да бъдат представени всички реформи и инвестиции, насочени към декарбонизация на икономиката ни, включително и тези, които ще бъдат финансирани от други финансови инструменти.
В края на март вицепремиерът провел разговор с ЕК, в който от Комисията заявили, че искали да видят всички промени, които се планират по Плана.
Затова и е необходимо с едно искане да бъдат представени всички изменения по ПВУ, а не само тези, към които реферира решението на парламента, но също и новите или изменени инвестиции по REPowerEU.
В момента служебното правителство активно работи по подготовката на изменението на Плана, увери вицепремиерът.
На ЕК вече били изпратени за предварително съгласуване предложенията за включване на нови инвестиции по REPowerEU, както и за промяната на съществуващи проекти, т.е. преработените инвестиции за изграждане на национална инфраструктура за съхранение на електроенергия от възобновяеми източници (RESTORE) и за реализацията на пилотният проект за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия от геотермални източници.
Преглеждат се и съществуващите мерки в Плана, за да бъдат идентифицирани тези от тях, по отношение на които са необходими промени, включително и по сроковете за изпълнението им, както и тези, за които трябва се обмисли отпадане, обясни пред депутатите Пеканов.
Пеканов посочи, че графикът ни не е изключение за България, тъй като се очаква също през лятото повечето държави членки да представят изменените си планове в контекста на REPowerEU.
Очаквайте още подробности!