Европейската космическа агенция (ЕКА) излъчи на живо изображения на Марс, направени в реално време от сондата "Марс Експрес".
Запис е публикуван на официалния канал на ЕКА в ютюб (вижте по-долу).
Общото време на излъчване е около един час. Снимките на Червената планета се променят приблизително на 50 секунди. Предаването бе било прекъсвано на моменти от силен дъжд на мястото, където е приемателната антена в Испания.
Първите кадри показаха около една трета от Марс, който постепенно ставаше все по-голям, а след това започна да се смалява, докато космическия апарат обикаляше около планетата.
"Ако сега бяхте на апарата "Марс Експрес" . . . щяхте да виждате това", каза инж. Саймън Ууд от мисията. "Обикновено не получаваме образи по този начин.
Снимки и други данни обикновено се съхраняват от космическия апарат и по-късно се предават до Земята, когато антената му може да бъде насочена към нас, обясни Ууд.
"Днес празнуваме 20-ата годишнина от мисията "Марс Експрес" и във връзка с това даваме възможност на всеки да се доближи до тази планета възможно най-близо", се казва в прес съобщението на ЕКА.
Предадените на земята снимки са направени в реално време от камера, монтирана на сондата "Марс Експрес". Изображенията на планетата се появиха с около 17 минути закъснение. Това е времето, необходимо на сигнала да измине разстоянието от сондата до Земята.
Европейската сонда "Марс Експрес" беше изстреляна от космодрума Байконур през юни 2003 г. и достигна Марс на 3 декември 2003 г. Тя достави на планетата спускаемия апарат "Бийгъл 2", който беше изгубен в последния етап от кацането.
По време на работата си в орбита "Марс Експрес" прави много снимки на повърхността на Марс, открива големи запаси от лед и потенциални следи от течна вода под полярните ледени шапки на четвъртата планета в Слънчевата система.
Кадри в почти реално време от такова голямо разстояние са "доста редки", обясни ЕКА. На живо е предавано стъпването на астронавти на Луната преди повече от 50 години, а по-скоро и как космически апарат се блъска насочено в Луната и астероид.