Министър Галин Цоков: „Ало, Космос“ може да изгради следващия ни астронавт или нобелист

Научете се да гледате към звездите, а не към краката си, призова още той


Надяваме се от този фестивал да излезе следващия астронавт или нобелист, заяви Соломон Паси при откриването на „Ало, Космос 3.0“ в София Тех парк.
Искаме да насърчим младите хора да навлязат в природните науки – с тях се покорява Космоса, изстрелват се сателити, правят се открития, заяви директорът на парка Тодор Младенов.
„Научете се да гледате към звездите, а не към краката си“, заяви министър Галин Цоков. Според него събитието е един от важните фестивали за науката, което може да изгради следващия астронавт или нобелов лауреат – българин.
„МОН е вложил 1,2 млн. лв. в изграждането на 8 обсерватории и планетариуми, посетени от над 4 хил. деца, но заедно с фестивала това може да е една много интересна иновативна STEM-мрежа, която да мотивира към физиката, инженерните науки, математика – обясни още Цоков. - Необходими са още усилия, за да стане успешна България. Затова е необходимо да вдъхновим младите хора да гледат към звездите.“ Министърът на образованието Галин Цоков

Министърът на образованието Галин Цоков

„Природните науки, участието в интерактивни събития, всичко това води до научни пробиви - коментира американският посланик. – Днес участниците ще могат да говорят със Суат Мохан, която ще отговаря на вашите въпроси. Искрено се надяваме, че събитието ще вдъхнови следващото поколение да се посвети на науката, защото ние вярваме, че науката е навсякъде.“
Участниците бяха приветствани и от администратора на НАСА Бил Нелсън.
„Вие сте поколението „Артемис“, което ще стигне на Луната, на Марс – каза той. - Аз искам да достигнем нови брегове, надхвърлящи пределите на Земята, СТЕМ-дисциплините ви подготвят за изследователи, учени, учители. Да разширим границите на приключенията, това е изключително време и вие сте част от него.“