Министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков ще посети пристанищен терминал „Росенец“, за да се запознае на място с процеса по предаване на терминала за управление от държавата.

В понеделник от министерството на транспорта съобщиха, че прехвърлянето на активите вече е започнало. Стартирали са разговори между юристите на Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ и на „Лукойл Нефтохим Бургас“ за процедурата за поемане на оперативния контрол върху пристанищния терминал от рафинерията към държавното предприятие. Срокът това да стане е 30 дни след датата на прекратяване на концесионния договор – 15 август 2023 г. Това стана след решението на Министерския съвет от 11 август, който пък изпълнява решение на парламента.

Назначена е комисия от министъра на транспорта Георги Гвоздейков, която след тези 30 дни да приеме пристанището. От министерството на транспорта заявиха, че предстои прехвърляне на активи, приемане на документация, както и преговори между „Пристанища администрация“ и „Лукой Нефтохим Бургас“ за плащане на държавни такси за ползване на пристанищния терминал.

Изпълнителна агенция „Морска администрация“ е издала заповед за заличаване на „Лукойл Нефтохим Бургас“ от Регистъра на пристанищните оператори. В същия регистър предстои да бъде вписана ДП „Пристанищна инфраструктура“, на която се възлага да извършва пристанищните услуги на терминала.

Пристанищен терминал „Росенец“ има три корабни места с максимална дълбочина пред тях 12 метра. Дължината на кейовият фронт е 560 м. Общата застроена площ на покритите складове е 375 кв. м, а общият обем на складовете за течни товари е 682 000 куб. м.

Терминалът е отдаден на концесия на 12 май 2011 г. от министъра на транспорта в първия кабинет на Бойко Борисов Александър Цветков от името на правителството „Лукойл Нефтохим Бургас“ е подал заявление за концесия по право на 10 август 2004 г., а на 21 юли 2006 г. правителството я е отказало. След жалба до КЗК от същата дата от кандидат-концесионера на 27 декември 2007 г. антимонополната комисия отменя решението на правителството и връща процедурата на етап разглеждане. На 22 март 2011 г. Министерският съвет взема решение за предоставяне на концесия по право на „Лукойл Нефтохим Бургас“ на пристанищния терминал „Росенец“ и възлага на министъра на транспорта да сключи концесионен договор.

Концесията е за срок от 35 години, които започват да текат 60 дни след подписването на договора. Според него концесионерът е задължен да направи инвестиции от 44,2 млн. евро за срока на концесията с годишни планове за инвестиции. Концесионерът е дължал еднократно концесионно възнаграждение от 977 915 лв. без ДДС, платимо в срок месец от подписването на договора. Фиксираната част на годишното концесионно плащане е 385 000 евро без ДДС, а променливата е процент, но не по-малък от 8,3 на сто от общия размер на нетните приходи или коефициент на база нарастване на годишния товарооборот.

Има раздел за прекратяване на договора, а споровете се решават според българските закони от компетентния съд по реда на ГПК.

На 21 юли тази година парламентът прекрати със 144 гласа "за", 52 "против" концесията на пристанищния терминал "Росенец" с приемане в един ден на първо и на второ четене на промени в Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна.