Изследователска ферма в Долна Бавария започна тази седмица да събира фъстъци, които бяха засадени през лятото като част от усилията за изследване на изменението на климата от Баварския държавен институт за земеделие (LfL), предаде ДПА, цитирани от БТА.
Проектът за отглеждане на фъстъци беше стартиран в отговор на нарастващите екстремни метеорологични условия, дори в сравнително умерения климат в Южна Германия. Горещината и продължителната суша се смятат за надвиснали предизвикателства за селското стопанство в Бавария.
Финансираният от държавата институт експериментира с отглеждане на устойчиви на суша растения в Бавария, включително фъстъци, както и сусам, боб мунг и боб "Черно око".
Поради изменението на климата фермерите в Бавария вероятно ще срещнат трудности в бъдеще с настоящите основни култури като царевица, пшеница, краставици или картофи, според селскостопанския инженер на Баварския държавен институт за земеделие Клаус Флайснер.
Предимството на фъстъците е, че растенията пускат дълбоки корени в почвата, които достигат дълбочина до 2 метра само четири седмици след сеитбата. Такива дълбоки корени все още могат да достигнат вода, дори ако почвата да изсъхне от топлина и липса на дъжд.
Реколтата досега варира в зависимост от сорта фъстъци, казва Флайснер, който ръководи проекта. Някои фъстъци са дали силни култури, докато други по-слаби.
Той допълва, че за да разбере кои сортове са подходящи за района, фъстъците се засаждат в продължение на поне три лета, с цел да се изложат културите на различни климатични услови, и се засаждат в различни почви.
Времето беше трудно това лято, с гореща суша, последвана от дълъг влажен и хладен период, след което отново горещо време, но растенията го издържаха добре, посочи Флайснер.