Трийсетина продукта поевтиняха за последната година, но въпреки това храните са по-скъпи

Има само един начин българинът да елиминира инфлацията – да се храни само със зелева салата. Защото зелето и олиото са едни от малкото продукти на пазара, чиито цени днес са по-ниски в сравнение със скъпотията преди две години.

В тази салата обаче не бива да се слага сол, която поскъпна със 74% за последните две години. През 2022 г. пакет струваше около 70 стотинки, сега е 1,24 лв. по магазините. Нито оцет, който днес струва с 69% по-скъпо.

Евентуално може да се овкуси с лимонов сок – лимоните за разлика от останалите цитрусови плодове сега са по-евтини с 12% в сравнение с година по-рано, но все пак са със 17% по-скъпи, отколкото бяха преди две години (виж инфографиката). Може да се настържат и моркови, но съвсем малко, защото са поскъпнали с 16%.

С тези няколко продукта и още някои други се изчерпва скромният списък на храните, чиито цени не са се вдигнали вного, има и такива, които са поевтинели леко. Тук са картофите, чието поскъпване с 2 ст. за килограм за последната година може да се сметне за незначително.

“Цените на плодовете и зеленчуците не

са показателни за инфлацията,

защото при тях всичко зависи от реколтата. Например миналата година ябълките, портокалите и мандарините бяха ударени от лошото време, количествата им намаляха в цяла Европа и това вдигна цените им неимоверно. Сегашната реколта от цитрусови плодове е по-добра и това веднага се отрази. Ако беше още по-добра, можеше да се стигне и до поевтиняването им. През 2023 г. имаше плодове и зеленчуци, които почти липсваха от пазара”, каза Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата.

Общо около 30 продукта, които се търгуват през борсите, днес са по-евтини, отколкото година по-рано. Например през януари миналата година брашното тип 500 се продаваше на едро за 1,39 лв. килото, докато в момента е 1,31 лв.

Бялата захар също е поевтиняла - с 14%. Но ако човек възнамерява да замеси сладкиш, за който трябват и яйца, сметката пак няма да излезе - те са толкова скъпи, колкото бяха и през миналия януари.

Кашкавал “Витоша”, който по едно време през 2022 година бе стигнал 30 лева килото, в момента е около 26 лева. Тогава кравето сирене струваше около 16 лева, сега е максимум 14 лв. Стига да става дума за качествено и узряло. Но овчето сирене струва на едро вече по 24 лева килото, а в магазините достига и прехвърля 30 лева. Кашкавалът от козе мляко е на същата цена и тя общо взето не е мръднала през последните две години.

“От септември миналата година има известно успокояване на цените по борсите и в момента те се влияят само от фактори, които винаги са били налице – реколта, логистични затруднения или предимства, цени на енергията и други. Но при месните продукти и особено в птицевъдството

цените вече няма как да се

върнат назад

Евентуално шок може да се получи от политиката спрямо Украйна и това дали и как ще се допусне нейната продукция до европейските пазари”, обясни Иванов.

Миналото лято пилешкото месо и останалите продукти поскъпнаха с десетина процента. В момента цените са паднали до нивата от януари 2023-а. Но свинското, което преди година бе около 11 лева, вече е трайно над 13 лева. Същото се случи и с говеждото, готовата кайма и ред колбаси – те плавно поскъпнаха и това допринася за общата инфлация при храните, която все още е 5,6% на годишна база. Но месото се вдигнало с 10,6%.

Според експерти в момента пазарът изпитва ефекта на махалото. При започване на войната в Украйна фуражите рязко поскъпнаха. На следващ етап много стопани в цяла Европа са започнали да ликвидират стадата си, което година по-късно е довело до намаляване на предлаганите количества и това помпа цените.

И ще трябва време, докато стадата се възстановят и след около година може би ще се стигне до поевтиняване на месните продукти.

Наскоро в земеделското министерство имаше консултативен съвет по месото, на който бяха набелязани мерки за

увеличаване на дела на българските

продукти на пазара

Това обаче не означава, че ще поевтинеят.

Украйна и интегрирането на нейното селско стопанство в това на ЕС ще окажат голямо влияние върху пазара на храни. Илюстрация за това е цената на олиото – наводняването в ЕС с украински слънчоглед през 2022 и 2023 г. е основната причина в момента олиото да е по-евтино, отколкото беше преди две години. Неслучайно зърнопроизводителите у нас и в близките до Украйна държави от Източна Европа се мъчат да ограничат този внос.

Европейският съюз премахна повечето от митата за внос на селскостопански стоки от Украйна до април 2024. с изключение само на някои чувствителни стоки.