Три компании ще конструират лунни роувъри по поръчка на американската космическа агенция НАСА, предаде ДПА.
Частните космически компании "Интюитив машинс" (Intuitive Machines), "Лунар Аутпост" (Lunar Outpost) и "Вентури Астролаб" (Venturi Astrolab) са избрани за договора на обща стойност 4,6 милиарда долара, съобщи НАСА на пресконференция.
Всяка от трите компании ще работи върху прототип в продължение на една година, преди да реши кое превозно средство, как и кога ще бъде изпратено на Луната.
През февруари "Интюитив машинс" осъществи първото безпилотно търговско кацане на естествения спътник на Земята. В бъдеще астронавтите трябва да използват така наречените "лунни теренни средства" (LTV) за придвижване по повърхността на Луната.
Прототипите на роувърите, от които един ще бъде избран за производство, трябва да могат да издържат на екстремните лунни условия. Те също така трябва да отговарят на високите изисквания по отношение на захранване, автономно управление, комуникация и навигация.
"Това превозно средство значително ще увеличи възможностите на нашите астронавти да провеждат изследвания на лунната повърхност, като същевременно ще служи и като научна платформа между мисиите с екипаж", каза Ванеса Уайч, ръководител на космическия център "Джонсън" на НАСА в Хюстън, Тексас.
С програмата "Артемис", кръстена на гръцката богиня на Луната Артемида, НАСА иска да изпрати отново хора на естествения спътник на Земята за първи път от над половин век, включително първия цветнокож човек и първата жена, информира БТА.
Дългосрочната цел на "Артемис" ("Артемида") е да бъде създадена постоянна лунна база като основа за мисии до Марс.
Заради проблеми с ракетата и космическия кораб обаче НАСА трябваше да отложи за септември 2025 г. пилотираната обиколка на Луната на "Артемис 2", която първоначално беше планирана за ноември 2024 г.
Планираното пилотирано кацане на "Артемис 3" естествения спътник на Земята беше отложено за септември 2026 г.
Китай същевременно работи за изпращането на хора на Луната до 2030 г.