Първият пилотиран космически полет на кораба "Старлайнър" на "Боинг" беше отложен за пореден път, като излитането му сега е планирано най-рано за 21 май, предаде АФП, като цитира компанията.
Стартът на мисията до Международната космическа станция (МКС), която е от решаващо значение за "Боинг" и се очаква от години, беше отменен в последния момент миналата седмица, като екипажът, състоящ се от двама астронавти на НАСА, беше заел местата си на борда.
Причината за отлагането на полета беше проблем с клапан на ракетата носител "Атлас", заради който се наложи тя да бъде върната в хангара в Кейп Канаверал, щата Флорида. Тогава беше обявено, че излитането евентуално може да бъде на 17 май, петък, припомня АФП, цитирана от БТА.
Авариралият клапан "успешно е заменен", заявиха от "Боинг" в разпространено прессъобщение.
Нов проблем обаче се е появил - "малък теч на хелий в сервизния модул на космическия кораб", информират от компанията. Специалистите искат да проведат "допълнителни тестове".
Хелият се използва в задвижващата система на космическия кораб, казаха от "Боинг" и добавиха, че работят с НАСА за разрешаване на проблема.
Планираната дата за изстрелване сега е 21 май.
Междувременно двамата астронавти - Буч Уилмор и Суни Уилямс, се върнаха в Хюстън, щата Тексас, но според "Боинг" предстои да пристигнат отново във Флорида "в следващите няколко дни".
Последното отлагане на полета беше в момент, когато програмата за разработване на космическия кораб беше белязана от редица неприятни изненади, довели до няколкогодишно закъснение, припомня АФП.
"Боинг" залага много на тази тестова мисия, тъй като ако е успешна, то "Старлайнър" може да започне редовни мисии до МКС - четири години след "Спейс Екс", която вече осъществява като космическо такси на НАСА.
След като бъде сертифициран, капсулата на "Боинг" ще превозва до МКС до четирима астронавти.