"Рубин" е пред финала на програма за 400 млн. лв., но вече 5 г. не получава подкрепа въпреки трите сертификата за вложенията
Ръководството му отново сезира ангажираните ведомства и премиера Димитър Главчев
Преди осем години заводът за стъкло “Рубин” в Плевен е на ръба на закриване - оборудването остарява, липсват резервни части и пещи, изживели своя жизнен цикъл. Въпреки предизвикателствата обаче заводът не само оцелява, но и претърпява значителна трансформация. И днес “Рубин” е на финалната права на инвестиция за над 400 млн. лева, която го превърна в един от най-модерните заводи в света.
Вложенията, които ще са факт през есента, са насочени към внедряване на последни технологии в стъкларската индустрия, които позволяват значително увеличение на производствения капацитет с до 300 тона дневно. Освен това се постига съществено намаляване на въглеродния отпечатък и оптимизиране на използването на ресурси.
Стъкларският завод в Плевен функционира от почти 60 години и играе важна роля за икономиката като ключов работодател. Градът разчита на завода не само за осигуряване на заетост, но и предприятието се опира на няколко поколения професионалисти от региона.
Въпреки тези позитиви сериозна пречка пред по-голяма инвестиция в завода остава транспортната свързаност.
Липсата на магистрала и довеждаща инфраструктура значително затруднява спедицията на продукцията в по-големи мащаби, което ограничава потенциала за разширение на производството.
Инвестиционната програма в стъкларския завод “Рубин” е задвижена, след като държавата обещава подкрепа с издаването на два сертификата за инвестиция клас А през 2019 и 2021 година, в които са предвидени насърчителни мерки. Първата стъпка включва предоставянето на право на инвеститора да купи два имота в държавна собственост. Нужни са за изграждане на складова база, която да компенсира географското положение и слабата транспортна свързаност на завода, давайки му възможност за по-нататъшно развитие и оптимизация на операциите.
Втората важна част от подкрепата включва реновиране на довеждащата инфраструктура до завода, който се намира в индустриалната зона на Плевен. Така може да се реши проблемът с лошите пътни връзки, които затрудняват движението на стоки и суровини.
Целта на ремонта е да улесни достъпа до завода и цялата индустриална зона и да повиши ефективността на логистичните операции, значително подобрявайки условията за бизнес и търговия в Плевен.
Изумително е, че макар средства за част от инфраструктурата да са гласувани от Министерския съвет още през 2020 година, ремонтът не започва вече пета година.
Поради това в момента камионите с готова продукция от завода се придвижват по тесен път, построен преди повече от 40 години и в изключително лошо състояние. Оказва се, че на ден там минават по 50 камиона с продукция и още толкова със суровини.
Вече пета година продължават и проблемите със сделката за продажба на недвижим имот, предназначен за складова база на “Рубин”. Резултатът е поредното логистично предизвикателство за завода, тъй като готовата продукция се трупа буквално навсякъде в предприятието и това не само пречи на производствения процес, но и води до множество загуби.
Неяснотите продължават поради честите смени в ръководството на Министерство на отбраната, което е принципал на имотите. Всяка административна рокада води до нови забавяния и усложнения на процеса вместо неговото решаване.
Наскоро на инвеститора било съобщено, че вероятно ще трябва да започне процедурата отново, но по различен ред. Така заводът остава с надеждата, че след още пет години може би ще успее да придобие имота, който е от съществено значение не просто за разширяване на оперативна дейност, но буквално за бъдещето на предприятието.
Иначе “Рубин” изпълнява стриктно инвестиционната програма, която включва 4 основни етапа, през които се модернизира производството в партньорство с водещите компании в стъкларската индустрия. С подкрепата на Пощенска банка вече са направени вложения за 250 млн. лв. Първите резултати са повече от видими - капацитетът е с 67% по-голям, а с новите технологии ефективността е подобрена с над 60%.
Заводът вече има две нови пещи с капацитет 450 тона на денонощие и много по-голяма гъвкавост за различни изделия.
Всичко това се случва в партньорство с водещите световни компании в стъкларския бизнес - Sorg Feuerungsbau und Service, Excelsius Global Services, EME и Nikolaus Sorg Co.KGс. На тях са поверени проектирането и строителството и на третата пещ, която ще е едно от най-модерните съоръжения при производството на стъклени изделия. Гордост за екипа и гаранция за качество е фактът, че всички машини и съоръжения, които са част от проекта, са произведени в Европейския съюз. Новата пещ се очаква да заработи през есента на тази година.
Производственият процес включва и интеграция на иновативни технологии, в това число значително ниво на роботизация и изкуствен интелект, който позволява по-прецизен и ефективен контрол. Производството е непрекъсваемо и характерно за стъкларския бизнес, енергоинтензивно.
От ръководството на завода посочват, че са дълбоко ангажирани с ефективността и изграждането на устойчив бизнес с пълноценно използване на ресурсите. Поради това прилагат редица иновативни методи за намаляване на въглеродния отпечатък и в подкрепа на устойчиви практики.
Сред тях са намаляване на консумацията на газ с над 30%, използване на дъждовна вода за производствения процес, собствена фотоволтаична централа, използване на рециклирането на стъкло.
За най-високо качество и оптимално рециклиране е създадена и модерна лаборатория за химически анализи. Оборудвана е с най-новите технологии, които позволяват да бъде анализиран химичният състав на всички суровини, включително на различни видове стъкло.
Така в производството се използват суровини без компромис в качеството на крайния продукт.
Каква е равносметката за “Рубин”?
Заводът в Плевен е преизпълнил ангажиментите си за инвестиции и създаване на нови работни места, заложени в сертификатите, издадени от държавата.
Въпреки това обаче вече 5 г. предприятието вместо да получи обещаната подкрепа е принудено само̀ да решава проблеми, свързани с инфраструктурата.
Въпреки честите смени в министерствата ръководството на завода се надява, че ще срещне съдействие за изпълнение на ангажиментите, поети от държавага. Поради това се объръща сега към съответните ведомства и премиера Димитър Главчев.
Заводът за стъкло има академия за 550 служители, но не може да я стартира - праща ги чак в САЩ, а тренажори за стотици хиляди прашасват
“Рубин” осигурява работа на над 400 души, като ще бъдат назначени още 150. Средната работна заплата е над 2100 лева и доста по-висока от тази за Плевен, която е малко над 1400 лева.
Изпълнителният директор Георги Пасков е особено горд с “Академия Рубин” за професионално развитие, предназначена да култивира висококвалифицирани експерти в областта на производството на стъкло.
Целта на академията е да направи гладък прехода към иновативните технологии, които се внедряват, и членовете на екипа да получават уникални възможности да разширят своите умения, учейки от най-добрите професионалисти в индустрията.
Развитието и ръководството на академията е поверено на изключителния професионалист с богат опит Луис Мигел Морна от Португалия, бивш директор във водещата в бранша Vidrala, който вече е част от екипа на “Рубин”.
Академията е ангажирана както с обучението на всички работещи в завода, така и на всички нови 150 души, една трета от които вече са назначени и се подготвят за старта на новата мощност.
Само че и тя не може да заработи пълноценно заради забавяне от страна на държавата. В последния инвестиционен сертификт е записана и продажбата на имоти, в които да се изгради учебният център, както и образователно-възстановителна база. Всички съгласувателни и разрешителни процедури са завършили успешно, дадени са и одобрения от Министерството на младежта и спорта и Министерството на икономиката, както и от всички институции с отношение към инвестиционното намерение.
Изготвени са и проекти на нотариални актове, но по необясними причини имотите не са продадени на инвеститора вече 3 години. Затова ръководството на “Рубин” е принудено да изпраща служителите за обучения чак в САЩ. А купените за стотици хиляди левове тренажори стоят на склад.
Дружеството търси съдействие от пореден министър
След десетки писма през годините завод “Рубин” отново търси съдействие - сега от новия министър на иновациите Росен Карадимов, за разрешаване на проблема със складовата база.
В изпратено писмо до него се посочва, че вече са направени инвестиции за 250 млн. лева и са получени два сертификата за инвеститор клас А и един приоритетен, но ангажиментите на държавата все още не са изпълнени. Същевременно лошите транспортни връзки, липсата на магистрала, текущата поддръжка на пътищата и инфраструктурните ограничения оказват съществено влияние върху разпространението на стоки от Плевен.
Неизпълнението на тези ангажименти води до сериозни загуби за дружеството, произтичащи от постоянно бракуване на неправилно съхранена стока. Заради липсата на склад се налага и принудително премахване на функциониращи постройки от сградния фонд на завода, за да се намери място за готовата продукция. А спедирането от Плевен става трудно и бавно.