Бум от желаещи за центъра по хибернация в Цюрих, най-вече от мъже на средна възраст

Над 400 души от Европа има в списъка от желаещи да бъдат замразени след смъртта им в новооткрития център по хибернация в Цюрих. Всички потенциални клиенти са предупредени ясно, че няма никакви гаранции, че ако след 100 години се открие лек за нелечимата им сега болест и стоплят телата им, те ще възкръснат и ще се излекуват.

И въпреки това кандидати за хибернация post mortem, или състояние на регулирана хипотермия след смъртта, има много и те са най-вече научни изследователи и  инженери.

Става въпрос за експеримент или по-скоро предизвикателство на бъдещите биотехнологии. Ако сега е възможно замразяването на яйцеклетки и сперматозоиди и запазването им за бъдещето, то мнозина смятат, че по подобен начин може да се подходи и с умрелите тела на пациенти, страдащи от нелечима болест. Подобна алтернатива, но без гаранции, предлага стартъпът Tomorrow Biostasis на 38-годишния берлински лекар Емил Кендзиора. Неотдавна той откри свой център в Цюрих, Швейцария.

Как точно функционира?

Услугата е предназначена за хора на прага на смъртта, болни от нелечимо заболяване. Веднага след констатирането на легалната смърт специално оборудваните линейки на центъра пристигат на мястото. Това трябва да е до 1 час от смъртта. Изстудяват се самите линейки. Същевременно се извършват и

компресии на гръдния кош и вкарване на кислород

чрез кислородни маски. Целта е не трупът да възкръсне, а да се забави клетъчната смърт, която започва веднага. Т.е. телата остават такива, каквито са били в часа на смъртта. След това се охлаждат, поставят се в лед и  се транспортират максимално бързо до Швейцария - в Рафц, в кантон Цюрих, където са складовете на фирмата. Мястото не е случайно избрано – тук престъпността е почти нулева, така както и рисковете от наводнения или земетресения.

След това се

дренира кръвта от трупа и на нейно място се инжектира смес от антифриз

и различни химични съставки за консервацията на тялото. Този процес се нарича витрификация. Едва след това тялото се потапя във висок 3 м стоманен съд с течен азот при отрицателна температура - 196 градуса под нулата. Не се използва никакъв електрически ток.

Така започва и дългото очакване на евентуалното събуждане в бъдещето, ако изобщо се случи – след 100, 200, 500 г. Надеждата е след столетия да “възкръснат”, да се излекуват и подмладят човешките организми, замразени в днешно време.

Досега не са регистрирани кой знае какви резултати и лекарите не го крият. Единствената стъпка напред е отбелязана през 2016 г., когато екип учени успява да размрази без поражения мозъка на заек след 5-годишни експерименти. Това обаче не означава, че същото може да се направи и с човешкия мозък. Въпреки това Tomorrow Biostasis обещава, че може да поддържа тялото замразено за над 100 г. За това са необходими 200 хил. евро, които трябва да покрият разходите за дълъг период от време за криоконсервацията (съхраняването на тъкани и клетки чрез замразяване). Има обаче и услуга, предлагаща замразяване само на мозъка – това струва 60 хил. евро.

Искания за замразяване има от десетки европейски градове. Кандидатите са най-вече мъже на възраст 25-45 г. – научни работници, компютърни специалисти, инженери. В момента са криоконсервирани близо 400 тела, 15 от които италианци, и 4 са в новите съоръжения до Цюрих.

Криогениката (работата в условията на ниски температури) днес се практикува най-вече в Съединените щати и Китай. Двата най-важни доставчика в тази сфера са американският Cryonics Institute в Детройт и компанията Alcor в Аризона. В този сектор обаче действа и руската KrioRus от 2006 г. Има стотици фирми в света, които предлагат услугата, свързана с транспортирането до тези седалища.

От 1967 г. досега са криоконсервирани общо 500 тела в целия свят, но в списъка от чакащи са 5000 души.

Германската фирма, предлагаща “услугата” за замразяване на човешкото тяло, не дава гаранции. Много учени са скептично настроени, тъй като процесът на витрификация

може да нанесе поражения на мозъка,

докато криоконсервацията вече се използва в съвременната медицина при замразяването на сперма, яйцеклетки и ембриони. Освен всичко друго, засега няма отговори и на въпроса какво ще стане с когнитивните способности, с паметта и с личността на пациента и дали те ще се изменят от замразяването и от евентуалното събуждане - разбира се, ако въобще се стигне до него.

Техниката на хибернацията датира от 60-те години на миналия век. На 12 януари 1967 г. е завършена процедурата за първия пациент в света - професора по психология от Университета на Калифорния Джеймс Бедфорд. Той почива от тумор на 73-годишна възраст. Неговото тяло и до днес се намира в стоманен съд в Аризона, където е подложено на криогеника - в очакване един ден да се върне към живот.

Според експертите по хибернация, ако изобщо може да се говори за резултати от нея, то те биха могли да се очакват евентуално само в случай че човешкото тяло се криоконсервира, докато е живо. Така може да се спре развитието на терминална болест и да се чака денят, в който бъдат открити нови терапии. Днес обаче никъде по света не е разрешено криоконсервацията да се прилага върху живи хора, дори и в случаите на терминално болни и на страдащи физически и психически пациенти.