"Аз не съм гневен. За мен и отрицателен отговор върши работа, за да не бъде опетнено името ми".

Този коментар направи пред "24 часа" предприемачът Пламен Русев по повод откритото си писмо до премиера Димитър Главчев. Във вторник Русев публикува писмо, в което настоява служебният министър-председател да му даде отговор дали ще изпълни поетия от правителството на Николай Денков ангажимент - държавата да финансира с 4,7 млн. лв. провеждането на глобално събитие Webit в края на октомври в НДК в София. Текстът на писмото звучеше ултимативно към премиера Главчев и провокира заглавието на "24 часа" "Инвеститор гневен, че държавата бави 4,7 млн. лв. за Webit, гласувани от кабинета "Денков". Именно то стана повод Русев да потърси сам "24 часа", за да обясни, че не е гневен.

В очакване на финансирането от правителството Webit вече с месеци Русев не може да потвърди на вече уговорените ключови говорители - бизнесмени на световно ниво, че форумът ще се проведе в този мащаб в София.

"За да не си разваля репутацията бях принуден да напиша това отворено писмо. То е преведено и на английски. Това беше моят начин да спася моето име и бранда на Webit. Не съм търсил да обиждаме, могат винаги да вземат решение и да го отменят. Това е достатъчно, за да мога да споделя на целия свят причините, че събитието няма да се проведе", обясни Русев пред "24 часа". Преди отвореното писмо той на два пъти е писал до Димитър Главчев с молба да даде отговор дали правителството ще изпълни ангажимента си да финансира Webit.

Обикновено Webit провежда световни търгове за държава, която да е домакин на глобалното им събитие. "През август обаче ми се обади тогавашният министър на икономиката Богдан Богданов и изяви желание България да бъде домакин", каза Русев. Последвал иразговор с тогавашния вицепремиер Мария Габриел, която харесала събитието за флагман на своята кампания "Бранд България".

Според Русев организаторите дори са се отказали да им бъде платена лицензионна такса, която плащат други държави, които искат да са домакини на Webit. Освен в България събитието на Русев се е провеждало в Индия, Турция, Сингапур. Всяка година има Webit по време на световния икономически форум в Давос, както и по време на срещите на върха на ООН по изменението на климата, даде пример предприемачът.

Русев посочи, че Португалия е платила 110 млн. евро, за да е домакин в следващите 10 години на конкурентното събитие Websummit. Такива лицензионни такси за събития плащат и Финландия, и Франция.

"Предоставихме ясно структуриран бюджет пред всички министри - къде точно ще се инвестират тези пари. Но не за да ги вземем от държавата, а за да им покажем как се прави такова събитие. Последният път, когато правихме глобалното си събитие в България през 2019 г., в София имаше гости от 120 държави", добави Русев.

"Не съм ядосан. Тези 4,7 млн. не са за мен, не са за Webit. Това са разходи", повтори Русев за целта на откритото си писмо. Според него то трябвало да послужи като доказателство пред партньорите, че държавата се е оттеглила от партньорството.

В резултат на писмото и публикациите Русев е бил поканен на среща от правителството в понеделник.