"Биовет" АД взе голямата награда "Инвеститор на годината" за 2024 г. Българската компания е водещ европейски производител на фуражни добавки, премикси, активни субстанции и готови лекарствени средства за лечение, профилактика и подобряване здравето и продуктивността на животните.

Статуетката беше връчена от премиера Росен Желязков на Ангел Желязков изпълнителен директор на компанията. 

"Малко съм изненадан от това, че всички награди се връчват от членове на кабинета. Не знам дали е случайно, дали е нарочно, но все се надявам някой ден хора на бизнеса да връчат някоя награда на членове на кабинета. Благодаря на всички онези, които правят бизнеса в България, разкриват нови работни места, инвестират в нашата сраната. Благодаря им за доверието, за отговорността, която се възлага на нашата страна, на потенциала, който българските работници експерти имат. България има огромен производствен потенциал в посока висока добавена стойност. Някои неща ще останат непроменени, тогава, когато говорим за благоприятна пазарна среда - демократичен правов ред, пазарна икономика с ниска регулаторна тежест, предсказуемост за правенето на бизнес и върховенството на закона с оглед спазването на правилата", каза премиерът връчвайки отличието. 

На тържествената церемония присъстваха министри, представители на местната власт, бизнеса, работодателските организации, двустранните търговско-индустриални камари и други.
На тържествената церемония присъстваха министри, представители на местната власт, бизнеса, работодателските организации, двустранните търговско-индустриални камари и други.

Ангел Желязков благодари искрено за спечелената награда. "Тежка е, приемам я като висока оценка за това, което правим. Благодаря на моя екип, на БАИ, на всички, хора, които реализираха този проект. "Биовет" е изцяло българска компания с три производствени завода в страната, с продажби в над 100 страни над света", каза Желязков. И обясни, че компанията му е направила инвестиции за 450 млн. лв. в страната. 

Събитието "Инвеститор на годината" се организира за 19-та поредна година от Българската агенция за инвестиции (БАИ) към Министерството на иновациите и растежа (МИР). По време на официалната церемония бяха отличени едни от най-значимите инвестиционни проекти, реализирани у нас, през изминалата година. 

Наградите са символ на признателност към компаниите, които чрез устойчиви и ефективни инвестиции са разкрили нови работни места, внедрили са иновативни технологии и са утвърдили визията за интелигентен и устойчив икономически растеж.

"Това е 19-тото издание и освен, че е традиция, то е повод да оценим вашия труд, трудът на инвеститорите които работят, имат визия, които вярват, че България е правилното място да се прави бизнес", с тези думи  Мила Ненова, изпълнителен директор на БАИ откри церемонията. 

Традиционно отличените компании получават уникалната статуетка „Златен бик", създадена от скулптора Сейфетин Шекеров, както и кристални плакети на БАИ – символи на успех и стремеж към иновации.

Икономическият министър Петър Дилов връчи статуетка "Златен бик" на "Смарт Солар Технолоджис" АД, компания за производство на слънчеви панели и клетки в категорията „Инвестиция на зелено". 

"Благодаря на инвеститорите, които оцениха България като перспективна локация за бизнес и инвестиции. В лицето на Министерството на икономиката и индустрията бизнесът винаги може да намери надежден партньор", каза Дилов при връчването на отличието. 

"От 30 години сме тук в различни сфери. От 2009 започнахме със соларния бизнес. нищо не е случайно, благодаря на всички. Искам да кажа, че въпреки, че доскоро нямаше постоянно правителство, бизнесът върви. Ще продължим да инвестираме тук", посочи Хлил Демирдак, председател на борда на директорите при получаването на статуетката. 

В категорията „Инвестиция в разширяване на бизнес" статуетка получи "Алкомед" АД. Връчи я регионалният министър Иван Иванов. 

"Това е човек, който променя цял един град, постави основите на индустрията в цял регион. Пожелавам още много такива награди, защото той е човек който оставя следи след себе си, които ще бъдат сериозен капитал, както за тези, които работят в компанията, а и за тези, които потребяват неговите продукти", каза министърът за Фикрет Индже, заместник председател на Надзорния Съвет, който взе наградата. 

Индже посочи, че компанията е в България от 25 години и вече е инвестирала над 450 млн. лв. "Имаме за цел да продължим с нашите инвестиции. Изнасяме над 95% от производството за Европа и САЩ и искаме да разширим продукцията си. България е страхотно място за инвестиции", каза гордо Индже. 

Победител в категорията „Инвестиция в иновативен бизнес" стана компанията, специализирана в производството на космически сателити „ЕндуроСат" ЕАД. Отличието връчи вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев. 

"Мотото, че нищо не се произвежда тук, трябва да го заменим с друга линия на стопански патриотизъм, за да може основните теми на българското общество и на българските политици, да е какви производства имаме тук, това е тяхната добавена стойност. Това трябва да са основните теми, това е пътят към благосъстоянието. Когато говорим за инвестиции не говорим само за пари, територия, човешки капитал, говорим за доверие. Върху това трябва да работим. Имаме нужда от дързост, височина, тя е необходима за големия бизнес", коментира Дончев при връчването на статуетката. 

Тя бе взета от Райчо Райчев, изпълнителен директор на компанията. "Благодаря на екипа ми затова, че останаха с мен и повярваха в бъдещето ни. Тази година сме направили 3 до 4 пъти повече инвестиции спрямо миналата. Предстои да назначим 150 човека.  Хора, които ще осигурят добавена стойност. За 10 години успяхме да изградим немалко, продължаваме да вярваме, че България е правилното място. Нашите продукти се изнасят изцяло за чужбина, надяваме се скоро да имаме участие и в българската икономика пряко", отвърна Райчев. 

Зам.-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова връчи статуетка в категория „Инвестиция в човешки капитал". Победителят е "дормакаба България" ЕООД. 

Със статуетка „Община в България с най – много инвестиции" бе отличена община Стара Загора. 

"Не случайно Стара Загора беше обявена за втория най-добър град за живеене след София, заради политика им за месните данъци и такси и по отношение на инвеститорите. инвестициите им в култура, здравеопазване са много важни за хората там", каза бившият социален министър и зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Деница Сачева връчвайки приза. 

"Чест е да получа за втора поредна година тази награда. благодаря на БАИ, благодарение на тях направихме града атрактивен и привлекателен за инвеститорите. благодаря на бизнеса, който е най-важен за тази верига. не е лесно да се прави бизнес в днешните условия, защото икономическата обстановка е такава, че има много трудности", каза кметът на града Живко Тодоров. 

Специална статуетка "Личен принос" грабна Пламен Панчев, лидер в строителното предприемачество и инженеринг в Пловдив. Отличието връчи земеделският министър Георги Тахов. 

"Министерството подкрепя всяка инициатива, насърчавайки инвестициите, затова за мен е чест да връча това отличие", каза Тахов. От своя страна Панчев, коментира, че възприема тази награда като основно доверие от страна на държавата. "Връщайки се назад през годините именно това беше първото, което спечелихме - доверието на нашия екип, както и доверието на местната власт. После доверието на инвеститорите, няма как да стане, ако ти самият не го вярваш". 

Почетните награди – плакети на БАИ бяха раздадени в следните категории: „Инвестиция с висок принос за развитие в региона" взеха две фирми - "АК Електрик" АД и "ЗИЕС ЮРЪП" ЕООД. За „Успешен стартъп" отличие взе "Епикс.аи" ЕООД. С плакат за „Устойчив бизнес" бяха отличени три компании -  Festo, "Фикосота фууд" ЕАД и "Булфарма" ООД. Плакат за „Инвестиция с нисък въглероден отпечатък" получи "ИНТЕГРЕЙТИД МИКРО-ЕЛЕКТРОНИКС БЪЛГАРИЯ" ЕООД. А пък отличие за „Иновативен продукт" взе "Сименсо" ЕООД. В категорията "Индустриална зона" отличието грабна "Индустриална зона Загоре". 

Премиерът Росен Желязков.
Премиерът Росен Желязков.

На тържествената церемония присъстваха министри, представители на местната власт, бизнеса, работодателските организации, двустранните търговско-индустриални камари и други.