Курсът започва от есента, създават Авиокатедра

От тези есен Тракийският университет в Стара Загора стартира обучението на пилоти за гражданската авиация, първоначално ще бъдат приети 10 души. Новата специалност е към Факултета по дигитални и зелени технологии, където ще бъде създадена Авиокатедра. Това съобщи днес ректорът на университета проф. д-р Добри Ярков.

Обучението е платено, по-нататък университетът ще кандидатства за държавна поръчка по специалността, която ще се допълни с подготовката и на наземен персонал и стюардеси. Занятията ще се водят на английски език, ще бъдат приемани и чужденци. Кандидатите ще заплащат по 15 хиляди евро за първоначалния курс от 3 месеца, който включва и 47 летателни часа. След това преминалите успешно курса ще учат за пилоти още 2 години, цената на това обучение засега е 75 хиляди евро. След това желаещите ще могат да продължат в други специалности, за да получат и висше образование.

За разлика от другите специалности на университета, за тази няма да се държат приемни изпити, а студентите ще се приемат, след като минат успешно през специални медицински и психологически прегледи и издържат тестовете на Европейската агенция по безопасност на полетите. Другото изискване е те да могат да поемат разходите за обучението си и да изкарат успешно първия курс на програмата. Като лектори ще се включат пилотът Милко Запрянов /вдясно/ и летателният инструктор Огнян Латев. 
Снимка: Ваньо Столиов

Като лектори ще се включат пилотът Милко Запрянов /вдясно/ и летателният инструктор Огнян Латев. Снимка: Ваньо Столиов

Университетът се подготвя за новата специалност от 10 месеца, проучен е чуждият опит, каза още проф. Ярков. Могат да бъдат привлечени и чуждестранни лектори, тъй като обучението на пилоти навсякъде в Европа се извършва според изискванията на Европейската агенция за безопасност на полетите. Практическите занимания ще бъдат в частно училище за обучение на пилоти за гражданската авиация в плевенското село Бохот, което разполага с 12 различни самолета. То вече има договор с ВУЗ-а за това. Засега университетът няма да си купува самолет, но разчита на възможността да получи пистата на вече несъществуващото летище Стара Загора, за да я реновира и сертифицира.

На мястото на летището общината предвижда да изгради икономическа зона, но ректорът смята, че ремонтираната писта би се вписала чудесно в тази зона. От нея може да излитат по-леки самолети, както и тя да се специализира за карго полети, превозващи животни.

На пресконференция днес бе казано, че след пандемията от КОВИД, която удари и по авиацията, в света сега тя се възстановява и се търсят около 100 хиляди пилоти за гражданската авиация, в България - между 50 и 100 човека. В момента у нас пилоти за гражданската авиация се подготвян в няколко частни училища, но не и във военното училище в Долна Митрополия, изтъкна Валери Илиев, ръководител на училището в Бохот, където ще бъдат практическите занятия на възпитаниците на Тракийския университет.