По два критерия ТУ - София, завоюва по предни позиции, въпреки че международната конкуренция расте
Въпреки многократно по-малкото финансиране спрямо водещите световни и европейски университети и нарастващата международна конкуренция Техническият университет - София (ТУ - София), успя да запази своето място в престижната световна класация Times Higher Education (THE) World University Ranking. Изключително достижение, като се има предвид, че броят на учебните заведения, отговарящи на все по-високите критерии, расте с бързи темпове всяка година.
Но постижението на българския университет е още по-впечатляващо предвид намаляващия общо за цялата страна брой кандидат-студенти за точните и инженерните науки. За 2024 г. броят на кандидат-студентите в ТУ - София, е 3047 (спрямо 2144 за 2023 г.), като броят на кандидатите за едно място е нараснал на 1,53 спрямо 1,21 за 2023 г.
Сериозен успех за ТУ - София, е и изкачването със 122 места в авторитетната световна класация, при положение че в нея вече фигурират 2092 университета.
Подобрените позиции показват реалния трансфер на нови технологии от университета към индустрията и засилването на технологичния бизнес в страната ни. По този начин ТУ - София, не само подпомага усилията на България да влезе в клуба на нациите, създаващи висока добавена стойност, но и да се утвърди като икономика на знанието и просперитета.
Независимо че броят на университетите от цял свят, които се стремят да попаднат в класацията Times Higher Education World Ranking System, расте лавинообразно всяка година, позицията на ТУ - София, в 1500 + единодушно се определя като много добро постижение. Там той дели втората позиция сред допуснатите до класиране четири български университета - Медицинския университет - София, СУ "Климент Охридски" и Тракийския университет.
За да се справи с конкуренцията на топуниверситети от цял свят, ТУ - София, провежда редица реформи с цел постигане на по-високо качество на образованието, близко до това на водещите в ЕС и САЩ учебни заведения, получаващи многократно по-висока финансова подкрепа.
Задачата не е лесна като се има предвид, че
световната класация Times
Higher Education е едната от
двете рейтингови системи с
най-строги изисквания,
по които кандидат-студентите по земното кълбо се ориентират в кои учебни заведения да подават документи.
Самата класация има свои специфики, като например оценката за 2025-а се формира на базата на данни за академичната 2021 - 2022 г. И ако през 2024-а през тясното сито са преминали 1907 университета, то в класирането за 2025-а броят им е набъбнал до 2092. Това ясно показва, че университетът е положил сериозни усилия не само за да подобри различни аспекти в обучението, но и да отговори на по-високите критерии на Times Higher Education.
Едно от съществените изменения в методиката за 2025 г. е промяната в оценяването, при която акцент се поставя и върху международното съавторство в научни публикации. Всъщност това е един от ключовите показатели за академичната репутация и глобалния научен принос на даден университет. Нещо повече, това е сред най-ярките индикатори, че учебното заведение произвежда висококачествена "продукция" и световната научна общност я оценява високо. И тук също ТУ - София, показва класа - индексът му за научна продуктивност е значително подобрен - ако през 2024 г. стойността му е била 22.5, то за 2025 г. тя скача на 25.8.
Това означава, че
обемът на научните
публикации бележи
съществен ръст,
активността на академичния състав е много по-висока и присъствието на университета в глобалната научна общност става все по-осезаемо и значимо. По този показател ТУ - София, сериозно се отличава в сравнение с останалите български университети. Сред основните причини за този успех са силната международна интеграция в научната област и бързо растящият брой на публикациите в реномираните водещи научни издания и форуми.
Другият забележителен напредък в класацията е в категорията "Сътрудничество с индустрията". Ако през 2024 г. ТУ - София, е бил на 1335 място, то през 2025 г. вече се е изстрелял със 123 места нагоре и на 1212-о място. Това е сигурен индикатор, че научните изследвания на ТУ - София, намират все по-широко приложение в реалния бизнес, както и че връзката между университета и индустриалния сектор се засилва, а
броят на патентите и
съвместните проекти с
различни компании расте
Всичко това доказва, че университетът е предпочитан партньор за иновационни проекти, както и за изследователска, развойна и внедрителска дейност.
Успехът никога не идва лесно, особено когато всяко учебно заведение по света се стреми да попадне в една от двете класации - Times Higher Education или QS (Quacquarelli Symonds). Двете рейтингови системи използват точни и измерими показатели, за да оценят силните страни на всяко висше училище по отношение на главните му цели - обучение, научноизследователска дейност, обмен на знания и международен престиж. Зад всяка от класациите стои прецизна методология, изработена на базата на строги критерии. Така например Times Higher Education класира само университети, които имат над 200 издадени научни статии, и използва следните показатели:
4 Teaching & Learning environment (обучение и учебна среда) с тежест от 30%. Оценката се формира чрез анализ на проведени анкети и проучвания за качеството на обучението, учебната среда и др.
4 Research (volume, income & reputation) (научни проучвания и изследвания, доход от научни проучвания, репутация) - по този показател тежестта отново е 30%. В случая репутацията и реномето имат превес в общата оценка с 18%. Други 6% са за доходите, които университетът получава от научни проучвания спрямо броя на заетите академични длъжности. Третият показател отново е с 6% тежест и измерва резултатите от научни проучвания спрямо членовете на академичния състав.
4 Citations (research influence) (брой цитати на научните публикации) - 30% е тежестта и на индикатора за влиянието на научните изследвания. Показателят се формира според броя на цитатите от други изследователи за научните публикации на конкретен университет. Това е един от най-надеждните показатели, че съответният научен труд има сериозна добавена стойност, оценена от световната научна общност.
4 International outlook (международна перспектива) - тежестта на този показател в общата класация е 7.5%. Причината е, че се оценява многообразието от националности в университета и степента, в която академичният състав от университета си сътрудничи с колеги от други страни по различни изследователски проекти. Категорията се измерва чрез съотношенията между чуждестранни и местни студенти, между чуждестранни и местни представители на академичния състав и броя научноизследователски проекти с поне един чуждестранен автор.
4 Industry income (приходи от индустрията) - тук тежестта е 2.5%. Този индикатор отразява способността на университета да привлича финансиране за научни проекти от различни предприятия, но освен това се отчита и размерът на доходите, получени от научни изследвания от индустрията спрямо броя на академичния състав.
От тази гледна точка самото присъствие на ТУ - София, в тази престижна международна класация е изключителен успех, а фактът, че запазва мястото си в нея при нарастващ брой университети всяка година е признание не само за преподавателите и студентите, а и чудесен атестат за образователната ни система, за икономиката и страната.