Сегашното ниво на държавен дълг представлява "сериозна заплаха" за икономиката и финансовата стабилност в световен мащаб, заяви ръководителят на отдела за парична и икономическа политика на Банката за международни разплащания (Bank for International Settlements - BIS, известна като Банката на централните банки) Клаудио Борио на пресконференция по повод публикувания днес тримесечен отчет на институцията, цитиран от Франс прес и БТА.
В продължение на няколко години банката предупреждава за високите нива на дълг на компаниите, но също и на държавите, натрупани през дългия период на ниски лихвени проценти.
"Траекторията на публичния дълг представлява най-сериозната заплаха за дългосрочната макроикономическа и финансова стабилност", посочи Борио след публикуването на отчета. "В даден момент, макар и да не можем да предвидим кога, финансовите пазари ще обърнат повече внимание на това, освен ако властите не коригират курса", добави той.
Според него вече има "признаци, че финансовите пазари започват да осъзнават, че ще трябва да поемат тези нарастващи обеми публичен дълг", допълвайки, че Франция е "нагледен" пример за тази заплаха.
"Нивата на дълг на държавите са една от най-големите заплахи, ако не и най-голямата за световната икономика в бъдеще", заяви той.
Базираната в Базел Банка за международни разплащания публикува тримесечен доклад, в който анализира последните развития на финансовите пазари.
В доклада се отбелязва, че оптимизмът продължава да преобладава през последните месеци "въпреки постоянните рискове". Индексите на фондовия пазар в САЩ достигнаха исторически върхове след президентските избори, въпреки че резултатите бяха по-смесени на други пазари, пише институцията в доклада.
Банката за международни разплащания отбелязва също и възобновяване на опасенията относно бюджетната ситуация в няколко страни. Някои показатели на пазара на облигации сочат за по-голям "инвеститорски дискомфор", подчертава тя.
Нестабилността на американските съкровищни облигации показва, че инвеститорите изискват "по-голяма компенсация за риск", за да държат дългосрочни държавни облигации, даде пример финансовата институция в своя тримесечен доклад.