Догодина може да има нов ръст на цените с приемане на еврото

След като през последните 2-3 години поскъпването на цените на жилищата поставяше непрекъснато България в топ 10 или топ 20 на различни световни класации, в края на 2024-а страната е напът да бие рекорд по поскъпване в целия Европейски съюз.

През третото тримесечие у нас е отчетено 16,5-процентно годишно поскъпване на жилищата. В ЕС има само една държава, в която стойностите са малко по-високи - Полша, показват данните на Евростат.

Това е и най-големият годишен ръст на цените на апартаментите в България от времето на гръмването на имотния балон при световната финансова криза преди 25 години. В края на 2008 г. жилищата бяха поскъпнали с 26,8%, а през предходната година ръстът в някои тримесечия бе достигнал дори 34,6%.

Като изключим Полша, в момента в ЕС няма нито една държава с толкова голямо поскъпване на имотите.

Средният за ЕС ръст е 2,9%, а за страните от еврозоната дори е 1,3%.

Преди Европейската централна банка да вземе мерки миналата година и да вдигне лихвите в опит да овладее инфлацията, средният годишен ръст на жилищните цени в ЕС в нито едно тримесечие не успя да надвиши 10,5%.

У нас банките почти не вдигнаха лихвата по ипотечните кредити и през 2024 г. се озовахме в ситуацията в България хората да теглят най-евтините жилищни кредити в цяла Европа. Тяхната лихва рядко минава 2,8% и сравнително лесното им отпускане е една от основните причини за този ръст на цените на жилищата.

Другата причина за твърде активния пазар на жилища, която все повече анализатори изтъкват, е предстоящото влизане в еврозоната. Наличието на много спестявания, които хората предпочитат да не държат в банките заради почти нулевите лихви по депозитите, кара мнозина да

купуват имоти в опит да спасят парите си от обезценяване

Прогнозите за имотния пазар през 2025 г. са обвързани доста тясно именно със случващото се с лихвите. Според Гергана Тенекеджиева - изпълнителен директор на “Адрес”, вече има банки, които се опитват да стимулират вложителите, като предлагат 3,5% и дори по-висока лихва за депозити над 100 хиляди лева. Това според нея би могло да накара хора със спестявания, които нямат нужда от жилище, а търсят доходност, да се оттеглят от имотния пазар, което значително ще го успокои. Но влизането в еврозоната според нея ще провокира по-скоро продължаване на ръста на цените.

На същото мнение е и Явор Пейчев - изпълнителен директор на “Имотека”. Според него поне през първите 6 месеца на 2025 г. банковото кредитиране у нас ще бъде достъпно като сега, което допълнително ще стимулира и броя на сделките, и цените. Приемането на еврото според Пейчев ще доведе до нов ръст на жилищните цени.