Прекалено споделящите дори и за работата могат да бъдат изключително натоварващи и губещи време

"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.

Иванова идва към вас и ви се приисква да седнете под бюрото - дано помисли, че ви няма, и да си тръгне. Тя е от онези колеги, които са много досадни. Говори, споделя, без да се съобразява дали имате желание и време да я слушате. Говори, разбира се, за себе си. Е, не за личния си живот, а за работата. Но за своята работа. Която вас ама никак не ви интересува.

Колежката ви безспорно влиза в топ 5 на най-досадните хора, които се срещат във всеки по-голям екип. Те не са толкова токсични като грубияните, манипулатори или използвачите, да речем. Но въпреки това са достатъчно дразнещи заради навика да споделят прекомерно и заради неудобството да ги пресечете, без да ги обидите.

Това, оказва се, е доста масова болест. В едно проучване от миналата година близо една трета от анкетираните признават, че им липсва тази екстра на дистанционната работа - никой да не ги занимава с проблеми, които не ги интересуват, а те да са принудени от любезност да слушат и вътрешно да кипят или да изпитват досада.

И за да не ви опъват нервите, и за не ви губят времето, трябва да се научите как възпитано, но твърдо да се отървавате от прекомерно споделящите колеги. Като вникнете в движещите ги сили, не е трудно.

1. Егоистът

Той се смята за центъра на вселената или поне на вашия колектив. Затова държи редовно и много подробно да разказва какво прави. Готов е да говори на всекиго, макар че ако е възможно, все пак предпочита шефа. Понеже началникът успява да го оттика, жертва става някой любезен колега.

Егоистът затова е егоист - защото обича да приказва за своята работа, но мрази да слуша за чуждата. Хитрият подход да се отървете от него е да издебнете пауза, в която си поема дъх, и веднага да започнете да описвате напоително своята работа.

Той ще намери начин да ви прекъсне и да подхване отново за себе си, но при първа възможност повторете упражнението. Като спре да си поеме дъх, пак заприказвайте вие. Ще му писне и ще отиде да търси по-мълчалив слушател.

2. Самохвалкото

Той не само обича да разказва в детайли какво прави, но и силно преувеличава. Било колко много работа има, било колко добре се справя с нея. Говори, говори и си се самовъзхищава. Толкова е дразнещо, че едва се сдържате да не забравите за доброто възпитание.

Недейте, а приложете същия трик като с егоиста. Самохвалкото още по-трудно ще понесе да му приказвате за себе си. Само след едно-две "А да знаеш пък аз какво направих" ще ви остави на мира.

3. Мрънкачът

Той изключително обича да се оплаква. За разлика от егоиста говори за работата си не за да подчертае колко е важен, а за да се самосъжалява и евентуално да събуди съчувствие. Второто не е задължително - на него му стига просто да излее мъката си.

Само че вас това споделяне ви изтощава, направо се задъхвате, още повече, че той преувеличава.

Най-добрият подход е и вие да излеете мъката си. Ползвайте същия трик "А да знаеш аз през какво минавам". Разговорът няма да се превърне във взаимна оплаквалня, защото на никой мрънкач не му харесва да има мрънкач насреща си.

4. Носталгикът

Не е задължително да е възрастен колега. Може и млад да е, но обича да говори за миналото. Колко хубаво беше, като той постигна еди-какво си или целият екип успя и взехте бонуси. Или как добре се чувствахте всички, като я нямаше тая криза и продавахте много повече. Или "ех, къде са тия времена със стария шеф, какъв човек беше".

Понеже не виждате смисъл нито от въздишки по миналото, нито от негативизъм към настоящето, този човек ви напряга.

Отървете се от него, като му възразите. Примерно, че бившият ви началник съвсем не беше чак такова "цвете за мирисане". Носталгично настроеният колега иска някой да мисли като него, а не да спори с него. Затова ще ви изостави.

5. Мара Подробната

За разлика от останалите досадници този тип споделя в името на общата ви работа. Осведомява ви, понеже трябва да знаете какво прави, за да свършите собствените си задачи. Но тъй като вашите задачи имат връзка с неговите, започва да разпитва безкрай, да обсъждате ненужно. Пътьом дава някой и друг съвет какво да направите, сякаш вие не знаете.

Прекъсването на този прекалено споделящ и изискващ споделяне колега е най-трудно. Той искрено вярва, че напоителното говорене помага за успех. Ако не е така, а си губите времето, използвайте хитрини за пресичане от сорта на "Извинявай, трябва да се обадя по телефона. А и мисля, че изяснихме всичко необходимо".

---Без свян, щом нарушават вашето благополучие

"Трябва да се предпазвате от досадното поведение на колеги. Укрепването на вашите граници може да помогне", казва клиничният психолог Лорън Кук.

Помислете за условията, от които се нуждаете, за да работите, и положете усилия за изграждане на такова пространство. Не е лесно в големите зали. Но виждаме все повече изследвания, че отворените работни места не са от полза за психиката на хората, пояснява тя. Не се притеснявайте да използвате и физически маркери като слушалки и табели, за да уведомите хората кога имате нужда от тишина и не трябва да бъдете обезпокоявани.

Ако можете, изберете място по-далеч от колега дразнител. По-вероятно е той да споделя повече с този или тези, които седят най-близо до него.

Вижте дали можете да обърнете така бюрото си, че да не сте лице в лице. Тази позиция по принцип предразполага към общуване.

"Най-важното е да устоявате на желанието да бъдете мили с досадните колеги в ущърб на вашето психично благополучие. Понякога е трудно да се откажете от желанието си да угодите на другите. Но когато установите, че хората нахлуват във вашето пространство или се чувствате използвани, е от изключително значение да спуснете бариера", обяснява Лорън Кук.

В "Точният човек" можете да прочетете още:

Асистент на шефа - това не звучи гордо, но не го подценявайте

Комплиментът - истината, не цялата истина

И леки вербални подхлъзвания тежко чупят професионалния успех

Как да работите с шеф микромениджър, за да напредвате в кариерата

Ефективни техники срещу колега клюкар

5 начина да се вдъхновите за професионален успех през 2025

Уважението подобрява отношението - какво да не пропуснете в последния работен ден

Признаци, че работохолизмът може да взриви живота ви, се хващат по празници

Синдромът на лъскавото нещо и мъдростта "Това ми е достатъчно" в кариерата

Дали от ума си патите? 7-те най-опасни капана за умния пред успеха в професията

Защо да не блестите пред неуверен шеф

Когато колега си приписва чужди заслуги