Дали ще има сделка, ще е ясно след края на март, когато "Лукойл" пресее офертите

Новите санкции на САЩ няма да дадат отражение на продажбата

"Лукойл" продава най-големия са актив, който му остана в Европа - нефтената рафинерия в Бургас. От руската компания започнаха да търсят купувач още преди две години. Тогава съобщиха, че се обсъждат различни опции и те ще бъдат анализирани с помощта на международни консултанти.

Развръзка на тази двегодишна сага се очаква скоро - повече яснота по сделката може да има след март, когато ще приключи оценката на подадените оферти, твърдят източници, запознати с процеса на продажбата. Според неофициална информация на финала са останали 7-8 компании. Тоест кандидати не липсват, проблем е обаче, че малко от тях са приемливи.

Последната официална информация дойде от Казахстан - държавната петролна компания KazMunayGas иска да купи бургаската рафинерия. Сделката ще бъде финансирана заедно с Vitol - един от големите търговци на суровини, а предлаганата цена е 1 млрд. долара.

KazMunayGas може да се окаже проблемен

купувач заради тесните връзки с Русия

В края на миналата година президентът на Казахстан Касем Токаев и руският Владимир Путин подписаха декларация за задълбочаване на стратегическото партньорство в условията на новия световен ред. Путин заяви, че Казахстан е стратегически партньор и надежден съюзник на Русия и няма неразрешими проблеми в двустранните отношения. Така надали казахстанската държавна компания би била посрещната добре от ЕК като купувач на завода в Бургас в контекста на наложените санкции на Русия.

Азербайджанската Socar, която има рафинерия в Турция, също е сред официалните кандидати. От нея България получава природен газ и продажба на рафинерията буди притеснения, че може да се повтори сценарият, когато газът и петролът ни идваха само от Русия.

Сред спряганите кандидати са и две турски компании - холдинг Cengiz, който има инвестиции в строителството и енергетиката, и Oyak - пенсионен фонд, който разви солиден бизнес в няколко направления и стана една от големите индустриални групи. И двете турски компании обаче нямат голям опит в петролния бизнес и поради това трудно биха били избрани за нови собственици на бургаската рафинерия.

Почти нулев е шансът да бъде сключена сделка с финансов купувач заради горчивия опит с рафинерията на “Лукойл” в Сицилия. Под натиска на Брюксел тя бе продадена на кипърската инвестиционна компания G.O.I. Energy в партньорство с търговеца на суровини Trafigura. Според FT цената е била около 1,5 млрд. евро, но в момента рафинерията работи с минимален капацитет. Освен това сделка с финансов инвеститор може да се приеме като фиктивно излизане на “Лукойл” от собствеността му в България.

В потока от информация за готвената сделка

се появиха и фалшиви новини

През миналата година “Файненшъл таймс” публикува статия, в която се твърдеше, че за купувач е предпочетен консорциум между базираната в Катар Oryx Global и лондонската DL Hudson - компания, която търгува със суровини. От “Лукойл” обаче заявиха, че не преговарят с този консорциум и той не е сред потенциалните купувачи.

Сред официално известните кандидати като най-приемлив май се очертава унгарската MOL. Тя има и най-силен интерес към сделката заради нуждата от суровина и излаз на море. За MOL като купувач на рафинерията в Бургас е лобирал пред българските власти и унгарският премиер Виктор Орбан, който бе на посещение в България в края на миналата година. Въпреки близките отношения на Орбан с Путин все пак унгарската компания е от държава от ЕС и може да бъде одобрена като купувач от Брюксел.

Който и кандидат да бъде предпочетен, ще трябва да си приготви солидна цена. Неофициално се твърди, че

руснаците ще искат 3 млрд. долара, като

цената е за целия бизнес в България

- рафинерията, данъчните складове и бензиностанциите. В пакет активите са атрактивни предимно за международни стратегически инвеститори, които да ги развиват дългосрочно, твърдят експерти от нефтения бранш.

А и в последните години рафинерията се оказа изключително печеливш бизнес. За 2023 г. “Лукойл Нефтохим Бургас” има 8,6 млрд. лв. приходи. Печалбата е 203,6 млн. лв. В началото на 2024 г. компанията съобщи, че е прекратила доставките на руски нефт. Сега част от количествата са от Казахстан, а друга - арабски сортове.

От началото на 2023 г. рафинерията спря и работата си на ишлеме, а готовата продукция се продава от “Лукойл България”. Оборотът на компанията за 2023 г. е 6,3 млрд. лв., печалбата - 128 млн. лв. Дружеството разполага със складове на едро, продуктопровод, който тръгва от рафинерията, както и верига от 220 бензиностанции.

А новите санкции, които САЩ наложиха за енергийния бизнес на Русия в петък, няма да окажат влияние на сделката в България, твърдят няколко независими източника. Те посочват, че собственик на рафинерията и на “Лукойл България” е компанията “Литаско”. Тя е регистрирана в Швейцария и не е включена в списъка със санкции.