Крайният срок е 30 април, но за подадените по електронен път до 31 март се получават 5% отстъпка

От 10 януари започна подаването на данъчни декларации за доходите на физическите лица, припомнят от приходната агенция.

Това може да стане както онлайн, така и   през пощата с обратна разписка или в офис на НАП.

Крайният срок  за деклариране на доходите за миналата година е 30 април. Който обаче направи това до 31 март, получава 5% отстъпка от сумата за довнасяне. Бонусът обаче се полага  на тези, които са обявили доходите си само по електронен път и нямат неплатени публични задължения.

Размерът на отстъпката не е повече от 500 лв.

 Хората, които не са сигурни, че могат сами да се справят с попълването на данъчните си декларации, могат да се консултират в офис на агенцията, или да изчакат началото на март. Тогава с ПИК-а си или с електронен подпис могат да отворят предварително въведената в декларациите им информация и просто да потвърдят данните в нея.  Тя се намира на сайта на НАП.

Автоматично попълнената декларация съдържа информация, декларирана от работодателите, всички данни за получени от тях доходи от трудови правоотношения,  граждански договори и хонорари, субсидии, изплатени на земеделски стопани, доходи от наем за имоти, чиито наематели са юридически лица, доходи от продажби в интернет с цел печалба и други облагаеми доходи.

Важно е да се знае, че в тази предварително попълнена декларация

може да има и доходи, за които не се дължи данък

– например от продажба на стари вещи. Те са попаднали там, ако разплащането е станало през банка или куриерски фирми, които са длъжни да подават всеки превод в НАП. Такъв доход трябва просто да бъде изчистен от декларацията и тя да бъде изпратена след това. 

Има и друг казус, при който е препоръчително да се изчакат автоматично попълнените декларации - когато човек очаква да получи данъчна отстъпка. Много хора правят ежемесечно вноски във фондове за допълнително доброволно пенсионно осигуряване или животозастраховки и с тези вноски може да намалят данъчната си основа. Автоматично попълнените декларации дават възможност тези вноски само да се добавят в декларацията и софтуерът пресмята сумата за получаване. Следващата стъпка е да се посочи банков номер, на който данъчните да преведат сумата, която обикновено се получава в рамките на няколко дни след попълването и пускането на декларацията.

За търговците, едноличните търговци и земеделските стопани, избрали този ред на облагане, срокът за подаване на декларациите е от 1 март до 30 юни 2025 г. Това е и времето, в което без наказателна лихва фирмите трябва да декларират корпоративен данък, данък върху разходите, данък върху приходите на бюджетните предприятия, както и данък върху дейността от опериране на кораби. Срокът за плащане на тези данъци е до 30 юни 2025 г. 

Експерти съветват документите за платени данъци да се пазят поне 5 години,

за да може при нужда да служат като доказателство.  

При попълването на декларациите общата сума на получените данъци се намалява с различни данъчни облекчения. Един от родителите може да намали годишния размер на облагаемия си доход с 600 лв.  за едно дете, с 1200 за две, и с 1800 лв. за повече деца.  Млади родители под 35 години с ипотечен заем пък могат да приспаднат лихвите върху първите 100 000 лв. от кредита.  

С 1%  може да се намали сумата за облагане, ако човек е получил всичките си доходи по банков път, а 80% от плащанията му са безкасови. Сумата обаче не може да надхвърли 500 лв. 

В данъчната декларация има специално приложение, в което могат да бъдат обявени необлагаеми доходи - от хазарт, от наследство,  от продажба на имот, като това дава основание да имат доказан произход на парите си. 

Глобата за неподадена в срок декларация е до 500 лв. До крайния срок - 30 април, може да се подаде коригираща декларация без санкция, ако някой установи, че е сгрешил при попълването на документа.