Констелация от 120 сателита „Балкан" планира да създаде компанията „ЕндуроСат", съобщи изпълнителният директор Райчо Райчев по време на изстрелването на първия спътник „Балкан-1", което беше извършено тази вечер от космическа база в Калифорния и бе наблюдавано онлайн в Планетариума на Висшето военноморско училище (ВВМУ) „Никола Й. Вапцаров" във Варна, предаде БТА.
Надяваме тази констелация да достигне до крайния си вариант, което ще даде безпрецедентен тайминг на наблюдение на една и съща територия. Всички тези сателити могат да бъдат построени в България и стотици млади хора да намерят достойната си реализация тук, посочи Райчев.
Той се обърна към присъстващите възпитаници на Морското училище с призив погледът им да бъде напред и нагоре и да не оставят песимизмът, неможенето и сръднята да ги побеждават. „Космосът е много трудно нещо, всяка грешка коства много, не винаги всичко е успешно, но когато сте достатъчно упорити, нещата в крайна сметка се получават", добави той.
Райчев уточни, че „Балкан-1" е първият сателит, а мечтата им е да направят най-модерната констелация на планетата за наблюдение на планетата Земя от космоса с цел опазване на околната среда и предотвратяване на бедствия.
„Чрез нея ще можем да следим транспортни и енергийни инфраструктури и да пазим интереса на България. Смятам, че страната ни трябва да има собствена космическа програма. Гордея се, че работим с военните академии и Софийския университет, за да създадем заедно по-добро бъдеще. За десет години на собствен ход, със стотици млади хора, изградихме възможности, които големи държави имат, след като са инвестирали милиарди. Пожелавам си следващите десет години да бъдат още по-интересни и легендарни", допълни още специалистът.
Райчев се включи онлайн от офиса на компанията в Колорадо. Той сподели, че дейността им е започнала преди десет години с неговата мечта да направят космоса достъпен. После е прераснала в идеята да осигурят възможност за виждане на Земята отгоре, за изстрелване на различни сензори, които да бъдат смислени за целия свят.
„Започнахме в едно таванско помещение от 25 квадратни метра в София и тогава всички се смееха. За тези десет години „ЕндуроСат" стана един от лидерите в сектора. Обслужваме над 350 клиенти в целия свят, имаме над 100 предадени на клиенти сателити и над 60 изстреляни в орбита. През миналата година те са повече отколкото цялата предишна програма на всички балкански страни взети заедно, което е добър атестат. Гордея се, че всички тези сателити са създадени и измислени като технология в България, оперират се в голямата си част от българи и обслужват целия свят. Успяхме да се преборим с огромна конкуренция", каза Райчев пред събралите се в Планетариума във Варна
Той припомни, че през 2018 г. компанията изстрелва първия си сателит, който тежи само килограм и 300 грама, но всичко в него е било измислено от българските експерти и е доказал, че мечтата е възможна. Сега в „Балкан-1", който е 32 кг, има мултиспектрална камера, която е с 25 пъти по-добра резолюция от камерите, с които в момента оперират. Системата му за предаване на данни е най-бързата, създавана от екипа. Успяваме да засечем обекти и информация още докато сателитът снима и да я изпратим директно на Земята, за да стига до хора, които могат да се борят с бедствия и аварии. Ако пожарът в Калифорния беше хванат навреме, нямаше да има такива размери, каза още Райчев.