До края на януари България ще поиска извънредни доклади за влизане в еврозоната до Еврокомисията и Европейската централна банка. Това съобщиха от Министерството на финансите.

България е на ръба от това да покрие последния критерий за влизане в еврозоната - инфлацията. Това сочат публикуваните от Евростат днес данни за хармонизирания индекс на потребителските цени за Европейския съюз към декември. Отклонението към момента е само 0.14 процентни пункта.

Взема се осредненото ниво на този показател в страните с най-ниска средногодишна инфлация в съюза - сега това са Литва, Финландия и Италия. За да покриваме критерия от Маастрихт, средногодишната ни инфлация не трябва да го надвишава с 1,5% или не трябва да е над 2,47 на 100. За последните 12 месеца у нас обаче тя е 2,61%.

Към момента критерият за ценовата стабилност е последният от договора по Маастрихт, който страната ни технически не покрива. Въпреки това от Министерството на финансите заявиха, че ще искат извънредни доклади в рамките на следващите две седмици. А целта - влизане в еврозоната от 1 януари 2026 година.

"Българските власти са уверени в изпълнението на инфлационния критерий и възнамеряват да отправят официално искане към ЕК и ЕЦБ в съответствие с решението на Народното събрание от 2024 година", посочват в позиция от финансовото министерство.

Според икономисти разминаването от малко над 0.1 процентни пункта е незначително и не е пречка, пише БНТ. Още повече, че и Европейската комисия, и ЕЦБ могат да изключат от изчисленията някоя от държавите с най-ниска инфлация. В редовния си доклад от юни миналата година, ЕЦБ извади от сметките си Финландия.

"Всъщност критерият за устойчиво изпълнение на инфлацията - много е второстепенно точното хващане за критерия, защото винаги може да има плюс минус 0.1 или 0.2 отгоре, което е много минимална стойност. Но ако погледнем последните 8 месеца стоим абсолютно ниско и инфлацията има устойчив тренд", смята Любомир Дацов, член на Фискалния съвет.

"Т.е., ако се хващаме за изречението "изпълнили критерия" може би по-скоро не, ако не се махат страни, но почти винаги се махат. Литва, ако махнеш, която има най-ниска, най-вероятно изпълняваме. Но това няма значение. Това, което най-вероятно ще се случи е следващата една-две седмици да се поиска доклад. Ще има конвергентен доклад от ЕК и ЕЦБ пролетта. Първо докладът излиза пролетта и трябва да имаме 6 месеца, за да си оправим системите", каза Петър Ганев, ИПИ.

Според икономиста Стоян Панчев обаче моментът да искаме конвергентен доклад не е сега, не само заради инфлацията, а и заради критерия дефицит.

"Mоже да се окаже, че ако подадеш такъв доклад, без да ти е казано, че сега е моментът, да се поставиш в неприятна ситуация, да ти бъде отказано, след като веднъж вече това стана миналата година. И вторият проблем вече излиза много на преден план - фискът и тези 18 млрд. лв. дупка в него", каза Стоян Панчев, ЕКИП

Новият финансов министър Теменужка Петкова вече обяви, че имаме голям шанс за приемане на еврото и той не бива да бъде изпускан, a министерството е водило разговори с ЕК И ЕЦБ, откъдето чакат искането ни.