Цената на светкавичните преводи се вдигна, въвеждат лимити на тези по мобилен номер, за да са безплатни
Пролетно поскъпване на банковите услуги се задава, става ясно от съобщения на сайтовете на финансовите институции и съобщения до клиентите.
Поскъпването вече е факт за някои от услугите, като е значително при незабавните и икономични преводи, популярни като blink, които се радват на голям интерес заради ниската си цена.
Когато хората избират какъв превод да направят, е важно да отчетат една важна разлика, посочват финансисти. Единият незабавен превод е blink, а вторият е blink P2P. При първия се нарежда движение на пари от сметка в сметка. При тях трябва IBAN на получателя, попълва се класическото планежно нареждане. Превод може да има както между физически и юридически лица. Извършват се както в електронното и мобилното банкиране.
Тези преводи бяха въведени през 2021 г. и винаги са имали такса, която най-често е равна на тази за стандартен кредитен превод през БИСЕРА. Предимство е бързината им - пристигат при получателя за 10 секунди и са достъпни 24 часа, седем дни в седмицата, дори в празнични и почивни дни.
Вторият продукт - blink P2P, предлага мигновени преводи по мобилен номер без нужда от въвеждане на IBAN номера и други изисквания. Услугата е междубанкова, също е достъпна 24 часа в денонощието.
В масовия случай тя е без такса, но има лимити. От тази година банките, които предлагат тази услуга, вдигнаха лимита на безплатните преводи по мобилен номер и в масовия случай това важи за суми до 300 лв., а някои финансови институции залагат много по-големи лимити, достигащи и до 30 000 лева. В момента такива преводи се предлагат от 7 банки и една платежна институция. Това са Банка ДСК , УниКредит Булбанк, ЦКБ, Инвестбанк, ОББ, ПИБ и Ти Би Ай Банк.
През 2024 г. физическите лица и бизнесът са наредили 22,636 млн. незабавни превода през blink, а общият им обем е 37 млрд. лв. Ръстът е видим спрямо 2023 г. като обем и брой - два пъти, а през тази година се очаква броят на трансакциите да надхвърли 30 млн.
Над 1,39 милиона превода чрез blink P2P са направени през 2024 г., а регистрираните потребители са над 925 000 към декември 2024 година.
Прогнозата за тази година е броят преводи да достигне 3 милиона, а клиентите, които я ползват да достигнат до над 1,3 милиона души.
Разширяват се и услугите - през тази година чрез незабавните плащания blink ще се предлагат плащания за почасово паркиране в синя и зелена зона, преводи за дарителски каузи, абонаменти за градски транспорт.
От началото на декември 2024 г. незабавни плащания вече могат да се правят и в евро. На практика всички банки и небанкови институции, които предлагат незабавни плащания в левове, планират такива и в евро, като желанието на всички е тези проекти да бъдат финализирани преди влизане на еврото.
Последните обявления в тарифите на големите банки показват, че засега Банка ДСК и ОББ оставят безплатни преводи по мобилен номер до 100 лв., а ЦКБ – до 300 лв. УниКредит Булбанк вече иска 70 ст. за такъв превод, ако е между сметки при тях, и 1,20 лв. за междубанкови.
При Първа инвестиционна банка таксите са съответно 50 стотинки за незабавен превод по мобилен номер и 1 лв. за междубанков. Пощенска банка иска за blink преводи по 1,20 лв. за физически лица и 1,47 лв. - за фирми. В Инвестбанк са предпочели еднаква цена – 1,50 лв. за всякакви бързи преводи.
ОББ информира клиентите си за нови такси от 1 април. Внасянето на суми до 2000 лв. на каса ще става срещу минимална сума от 2 лв. и добавка от 0,25% върху изтеглената сума. С 1 лев поскъпват преводите – съответно 5 лв. между сметки в банката и 7 лв. към друга. От април внасянето на пари по банкомат вече няма да бъде безплатно, а ще струва 0,20 лева плюс 0,05% от внесената сума.
От средата на март Пощенска банка ще увеличи с лев таксата за откриване на разплащателна сметка и това вече ще струва 6,99 лв. С 5 лв. поскъпва месечното обслужване на три разплащателни сметки.
С по-високи такси ще са внасянето и тегленето на пари на каса. Върху сумите до 300 лв., които се внасят, ще се начислява 0,30% при сегашни 0,25%. При тегленето таксата от 0,5 ще стане 0,6%. Вътрешнобанковите преводи по сметки също поскъпват - от 5 на 7 лв.
От новата година с промени в таксите и комисионите е Банка ДСК. Откриването на сметка вече става срещу 6 лева, а месечната поддръжка на сметката с издадена дебитна карта е 2,99 лева. За тегленето на каса на пари в брой се искат 7 лева или 0,70% върху цялата сума.
Който пък иска в банка да му преброят монети или да проверят банкноти, трябва да плати 6% върху сумата, но не по-малко от 24 лева. Проверка на банкноти на детектор, които няма да се внасят в същата банка, ще струва поне 1,20 лв. за всяка банкнота, което обезсмисля операцията.
За да се спестят пари от такси, е най-добре да се избира откриване на разплащателна сметка винаги с дебитна карта, съветват финансисти. Използването на онлайн услуги или мобилно банкиране също спестява пари.
Финансови експерти съветват още всеки клиент да попита избраната от него банка за пакетни оферти, които могат да намалят таксите наполовина. Преди това обаче всеки трябва да анализира своето потребление и да оцени какво гълта най-много пари - периодични преводи, интернет банкиране, теглене на пари от банкомат, комунални плащания.
Тогава може да поиска пакетна оферта с месечен абонамент, чрез която има безплатен достъп до основните потребителски услуги. Най-често в пакетите се включва безплатно поддържане на дебитна карта, теглене от банкомати на всички банки у нас, безплатно поддържане на разплащателна сметка, определен брой безплатни изходящи банкови превода.
Преди да се ангажира с купуването на такъв пакет, може да прецени колко спестява с него, като калкулира и еднократна такса при прекратяването му.