Този бюджет показа колко е трудна ситуацията. Беше ясно, че ще е така заради решенията на парламента през последните 4 г., когато се натрупаха много разходи и как те трябва да се обезпечат с приходи. Мисля че е много сложна и трудна ситуацията, заяви по БНТ Христина Христова, бивш социален министър.
Според нея не се чуват дебати и аргументи за 30% повече от ДДС. От желание за 3% дефицит заради еврозоната не става ясно какво ще се случва с хората в рамките на този бюджет.

"Не се довършиха дебатите за минималната работна заплата, за майчинството трябва сериозен дебат. Не знам дали има вече усещане за политическа стабилносст или се очакват нови избори, но протестите и бойкотът на пазаруването са израз несигурност в доходите - това не е за пренебрегване", допълни Христина Христова.

В студиото беше и Добрин Иванов от АИКБ. Според него новият бюджет е като стария.

"Очаквахме нещо революционно, но в него се използват същите формулировки за приходната и разходната част, в новия данъчната амнистия е заменена с ръст в приходната част. Макроикономическата прогноза е реалистична - в тази част МФ правилно прогнозира.  Добрин Иванов. Кадър БНТ

Добрин Иванов. Кадър БНТ

Акцентът е борбата със сивата икономика - изсветляването ще доведе до ръст в приходите. Ако ще я изсветлим - пряко ще повлияе в икономическия ръст, ако номиналният ръст е 2,8% без сивата икономика, то с изсветляването й ще е повече.
Касовите бележки при търговията с горива - не смятам че ще даде резултат, защото ефектът ще е през 2026-а.

Капиталовата програма е традиционният буфер - дали има капацитет да се изпълни, не е ясно. Пазарът регулира, но без монополно положение на някои играчи - КЗП, КЗК са част от органите за контрол", обясни Иванов.