Постарайте се винаги да ги лансирате публично и не ги излагайте докрай

"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.

Важна среща с висшите мениджъри. Вашият пряк шеф представя идеите на екипа за второто тримесечие. Главният изпълнителен директор дава да се разбере, че не е впечатлен.

Вашият началник подхваща нов разказ - представя своя идея, която по собствените му думи още не е споделил дори с екипа. Главният изпълнителен директор се оживява.

И вие се оживявате, защото шефът ви всъщност излага като своя идея, която сте дали преди време, а той не й е обърнал внимание. Сега сладкодумно разказва това, което вие сте измислили. Не очаквате да ви спомене поименно, но това изобилие от "аз, аз"?! Нима почтеният човек постъпва така?!

Не постъпва така. Не постъпва така и добрият мениджър, защото убива стимула хората от екипа да дават идеи, като ги представя само за свои. 

Ако това е за първи път, не се вторачвайте в случая и не се озлобявайте. Шефът ви се е почувствал притиснат, изровил е от паметта си вашата идея, за да спасява положението. Гледайте поведението му, след като висшето ръководство си тръгне, и тогава съдете за морала му. 

Ако и друг път сте забелязали, че шефът представя идеи на колеги като свои, има върху какво да помислите.

Несправедливо е началникът да краде идеи и да се самоизтъква, но все пак има степени. Помислете в коя се вписва вашият, защото от това зависи поведението ви.

  • В началото бе креативността, но после...

Първо, бъдете честни пред себе си дали това наистина е вашата идея. Вие сте я дали, екипът я е обсъждал. Може би всеки, в това число и шефът вече има принос в окончателното й оформяне.

Ако е така, заслугата не е само ваша, макар че всичко е тръгнало от вашата креативност. Дразнещо е, че шефът казва "аз, аз". Добрият мениджър говори от името на екипа и подчертава екипната работа. Шефът ви не е такъв, но не е и директен крадец.

  • Всичко от екипа принадлежи на главата на екипа

Може да сте попаднали на човек, който силно се харесва и съвсем искренно смята всичко, измислено от подчинените му, за свое постижение. Дори да няма принос в доизпипване на идеята, заслугата пак е негова. Е как иначе - нали той е този, който ръководи и вдъхновява екипа. Точно така представя нещата пред шефовете нагоре - не като самоизтъкване, а като плод от мъдро лидерство.

Но вътре в колектива оценява всекиго според усилията, способностите, приноса, креативността му.

В този случай вие сте много важни за шефа, защото с добрите си идеи му позволявате да се представя като успешен мениджър. Ако той напредва в кариерата, това ще бъде трамплин и за вас. Няма да се лиши от умен подчинен, заемайки по-висок пост. А може и да предложи вас за своето място.

В крайна сметка е вероятно неговите присвоявания да имат положителен ефект върху вашата кариера.

  • Каква ти кражба, вие сте му длъжни

По-иначе стоят нещата, ако с идеите, които давате, шефът прави добро впечатление нагоре, а надолу, т.е. към подчинените, не показва благодарност под формата на материални стимули или поне на някоя добра дума.

Попаднали сте на човек, който е лош мениджър и не оценява справедливо приноса на сужителите. Няма значение защо - дали не се чувства професионалист, заслужил поста си с качества и постижения, или просто си е неморален.

Такъв шеф ще изисква от вас да давате идеи, но ще прави всичко възможно да не бъдете забелязани от никой висшестоящ шеф. Макар че на практика ще присвоява идеята ви, пред екипа ще създава впечатление, че тя не е ставала, че всъщност той е измислил всичко.

Трябва да се огледате за работа в нова компания, а докато търсите, по възможност направете така, че по-висшите шефове директно да научават за вашите идеи.

  • Обяснение е равно на обвинение

Колкото и да сте възмутени, лош ход е да се изяснявате с началника. Той не брои за грях кражбата на идеи от подчинени. Нищо няма да спечелите, като изтъкнете, че добрите мениджъри не правят така. Кой обича да му навират в очите, че е крадец, особено щом смята, че има "феодално" право да бъде такъв?

За да се защити, шефът ще ви унижи - ще каже, примерно, че сте подхвърлили някакво сурово и не особено оригинално предложение, а онова, което в крайна сметка ще прави екипът, се дължи на неговия гений.

Няма смисъл да си причинявате още по-неприятни емоции, а почти със сигурност - и вендета от шефа, понеже дръзвате да си търсите заслугите.

  • Покрито мляко котки не го лочат

Знаете я тази мъдрост, така че вземете предпазни мерки. Не давайте идеи за общата работа, щом шефът не ги иска. Във вашата собствена си ги прилагайте и гледайте да бъдат достатъчно видими успехите, които постигате благодарение на тях.

Когато не може да не дадете идеи, старайте се да не ги излагате насаме с него. Когато ги представяте пред целия екип, а още по-добре - в присъствието на висшестоящия ръководител, авторството ви няма да остане незабелязано. Ако трябва да направите концепция писмено, преценете още кого освен шефа си да копирате, като я изпращате.

За да си осигурите известен контрол, не излагайте цялата идея. Запазете си нещо ключово от нея, не влизайте и в детайли. Така началникът ще има нужда от вас при представянето и реализирането й.

Специалистите препоръчват да си водите дневник, в който да записвате кога какви идеи давате. Това е нужно, ако трябва да подготвите годишен отчет, ако ви правят оценка за работата или в случай на конфликт.

В "Точният човек" можете да прочетете още:

Ефект на рогата или ефект на ореола внушавате - от това зависи успехът

Най-подходящото време за смяна на работата е пролетта

С кои жестове и пози може да провалите професионалния успех

7 типа колеги, с които е вредно да се сближавате

С нов шеф сякаш имате нова работа. Как да печелите дивиденти

Ако наистина сте по-умни от шефа, той никога няма да разбере това

Стратегията ПППП за професионален успех

Трикове с малки удоволствия на работа да си подобрявате концентрацията

Заради вградена скромност по-лесно се саморугаете, отколкото се самохвалите. Хватки да се научите

Защо е важно да разпознаете колега социопат и как да се справяте с него

Парадоксът на компетентността пречи на успеха