Променят закон заради влизането ни в Шенген и за по-добър контрол върху превоза на стоки с висок фискален риск

Камерите на толсистемата, които сега следят за платени винетки и пътни такси, да бъдат свързани с Националната агенция за приходите (НАП) и Агенция “Митници” - това предвиждат промени в Закона за пътищата, предложени от депутати от ГЕРБ. В момента достъп до камерите има само приходната агенция.

Двете структури към Министерството на финансите ще

могат да преглеждат снимков материал от трафика,

включващ пътното превозно средство, регистрационния му номер, датата и мястото на движението по пътен участък.

В новите текстове е записано, че промените се предлагат заради влизането на България в Шенгенското пространство, което налага оптимизиране и ускоряване на контрола върху стоките с висок фискален риск, чийто превоз започва от територията на друга държава - членка на ЕС, и завършва у нас.

Предложението на ГЕРБ идва малко след като Агенция “Пътна инфраструктура” обяви поръчка за интеграцията на толсистемата с тези на НАП, митниците и МВР. Това бе и един от първите призиви на премиера Росен Желязков - всички ведомства у нас да се възползват в максимална степен от техническите възможности на толсистемата.

От миналата година МВР следи и за застраховката “Гражданска отговорност” през толсистемата.

Други предложения за промени в същия закон, внесени от депутата от ПП-ДБ Божидар Божанов, разширяват още списъка на ведомствата, които имат достъп до камерите. Той предлага информация да се дава и на разследващи органи, на МВР, прокуратура, ДАНС. на съда, на “Автомобилна администрация”, която да следи така дали кола е минала технически преглед, на агенцията по горите и на Военна полиция.

В същото време Божанов предлага

по-строг контрол за защита на личните данни на шофьорите

“Сега действащите практики могат да бъдат разгледани като масово следене на граждани”, посочва депутатът. И предлага да има задължително уведомяване на собственика на пътното превозно средство, че за него са искани данни, ограничаване на периода на съхранение на регистрационните номера – до 6 месеца, и одитна следа при всеки достъп, като се посочва основанието и длъжностното лице.

Промени в Закона за пътищата има внесени и от Министерския съвет, които главно транспонират европейски директиви.

Една от тях е въвеждането на еднодневна винетка

Целта е да се облекчат максимално водачите, на които се налага да ползват винетка само в рамките на 24 часа. Ако предложението бъде прието, ще влезе в сила в 6-месечен срок от обнародването на законопроекта в “Държавен вестник”.

Предвижда се още пътните такси да се определят не само според категорията и броя оси на автомобила, но и в зависимост от общата технически допустима маса, екологичната категория, отделяните емисии.

Основната цел е по-замърсяващите коли да плащат повече, като така се насърчи преминаването към по-екологична мобилност.

Камерите на толсистемата са разположени на 294 места в България - предимно на магистралите, първокласните и второкласните пътища, и снимат денонощно преминаващите коли. След приемането на промени в Закона за движение по пътищата те ще служат и за засичане на средна скорост на движение, за да се определи дали някой кара твърде бързо. Това ще послужи за налагане на глоби. Данните вече се предават автоматично на МВР и пътната полиция чака само законова възможност, за да започне да връчва актовете.