Все повече българи декларират все по-солидни доходи от наем. Това показват данните на приходната агенция след края на данъчната кампания, цитирани от bTV.
100 хил. българи обявяват пред държавата, че се издържат от наеми. Броят на българите, които са декларирали такъв доход пък се е увеличил с 6000 за година. В тази данъчна кампания наемодатели са декларирани 418 млн. лева доход от наем.
Според анализаторите една от основните причини за това са ниските лихви по депозитите, които мотивират все повече хора да купуват имот с цел отдаване под наем. За 5 година лихвите по депозитите са намалели с почти 5% процента.
Семейството на Кристиан Панайотов е инвестирало в три къщи в столицата. За всяка една е платило около 220 хиляди евро.
В момента отдава една от къщите под наем за 1200 евро и търси мераклии да живеят в другите два имота.
Разчитат, че по този начин ще спечелят повече, отколкото ако държат парите си в банка.
Има периоди, в които не се знае дали ще бъде заета, но нашите сметки излязоха, че за около 15 години трябва да се изплатят къщите, коментира Кристиан Панайотов.
Агенциите за недвижими имоти твърдят, че около 20% от сделките с имоти са с инвестиционна цел. Две са основните групи купувачи - едните на луксозни имоти, които планират да ги отдават на по-богати наематели, а другите на двустайни апартаменти между 50 и 70 хиляди евро.
„Един такъв апартамент се отдава за 300-350 евро и то в добро състояние при по-лошо състояние надолу е наемната цена, казва Калоян Богданов, мениджър в компания за недвижими имоти.
Така имот в добро състояние ще носи над 7000 лева наем на година. Ако парите за покупката му стоят в банка за същия период доходите от лихва ще са малко над 1100 лева за година. Това е при сегашните средни нива на лихвите, а прогнозите са за спад. Затова прогнозите са интересът към имотите да продължи да расте.