Сред оспорените са 3,7 млрд. на фонда за гарантиране на влоговете и 694 000 лв. на Доган
Правото на държавата да си възстанови 3,7 млрд. лева, които даде чрез фонда за гарантиране на влоговете за изплащане на гарантираните депозити от КТБ, се оспорва. Това стана ясно от списъка с оспорени вземания, който бе публикуван в Търговския регистър от синдиците на банката. Сред тях е и вземането на гаранционния фонд за 3,7 млрд. лева.
Според закона за банковата несъстоятелност право на възражение срещу приети вземания имат хората и фирмите с такива, други кредитори или акционери с над 25%.
Икономисти допускат, че оспорването на вземането на фонда вероятно е направено от банкера беглец Цветан Василев, който е мажоритарен акционер в КТБ.
Ако оспорването бъде прието, това ще означава, че парите от продажбата на активи на КТБ няма да отиват в гаранционния фонд, а част от тях ще са за изплащане на негарантираните депозити, а друга - в джоба на Василев като акционер.
В новия списък, обявен от синдиците, има 177 оспорени вземания. В него е и Ахмед Доган, който има влог от над 694 000 лева.
В списъка е и военният завод “Дунарит” с вземане от близо 85 млн. лева. Предприятието стана собственост на бизнесмена Едуардо Миролио след редица цесии, които синдиците не признават. Сега те се оспорват най-вероятно от хора, близки до Цветан Василев, като целта е да бъдат признати като погасяване на дълга на военния завод към КТБ. В списъка с оспорени вземания е и за 46 млн. лв. на “НУРТС България” и за 2,598 млн. лв. на винзавода "Телиш". Българската банка за развитие е с оспорено вземане от 8,4 млн. лв.
На всеки от списъка с оспорени вземания е изпратена информация от кого е направено и на какво основание. Те имат 7-дневен срок, в който да представят становище.
Съдия Вероника Николова бе избрана за председател на съдебния състав по делото за несъстоятелността на КТБ. Това стана след публично теглене, в което бяха включени всички съдии от търговското отделение на Върховния касационен съд.
Процесът стигна до ВКС след жалби от основните акционери “Бромак” и “Бългериън акуизишън компани” срещу обявянето на банката в несъстоятелност от 20 юни м.г.
Вижте списъка на кредиторите ТУК