Главният прокурор, премиерът и омбудсманът получили 3 имена, които търгували активи на КТБ - адвоката Лазар Карадалиев, бизнесмена Веселин Бушев и ексбоса на охранителната фирма “Клуб 777” Валери Димитров

Цветан Василев се готви да изтъргува завода си в Сърбия, а в България трима души разпродават активите на Корпоративна търговска банка.

Комитетът на вложителите в КТБ предупреди за тези действия главния прокурор Сотир Цацаров, премиера Георги Близнашки и омбудсмана Константин Пенчев.

От сигнала се разбира, че най-вероятно Василев търси усилено купувач на стъкларския си завод в сръбския град Парачин. Според осведомени едно от най-големите предприятия за амбалаж на Балканите е било предложено вече на турската компания “Шишеджам”.

Освен това в сигнала до прокуратурата се посочва, че незаконната разпродажба на активи се извършва чрез адвоката на Цветан Василев - Лазар Карадалиев, бизнесмена Веселин Бушев и Валери Димитров.

Според публикации в медиите и фирмени регистри Бушев е собственикът на футболния отбор “Ботев”-Пловдив. От 14 август е вписан в Търговския регистър като представител и директор на строителната фирма “Интегрирани пътни системи” (ИПС). Тя заедно с “Технологичен център – Институт по микроелектроника (ТЦ–ИМЕ)” АД притежава 90% от собствеността на клуба. Делът на ИПС е 59%.

Бушев е свързан с още няколко фирми на Василев - “Ареском”, “Билдинг Рисорт”. Втората отпусна 1 млн. лв. като кредит на кипърската офшорка Diggeraso Limited, купила 42% от акциите на “Левски”.

Валери Димитров е бил начело на бившата охранителна фирма “Клуб 777”. Името му эсе появява около фалиралата Кристалбанк. Негов бе и обраният през 2009 г. обществен трезор на ул. “Княз Борис” в София. Валери Димитров бе близък с Юри Галев, влезе и в хазартния бизнес.

От Комитета на вложителите обясниха вчера за “24 часа”, че сигналът е дошъл от клиенти на банката.

Вложителите обвиняват още Василев, че престоят му в Сърбия е замаскирал незаконни действия, целящи да се продадат на нови собственици активи, които са придобити с кредити от поставената под особен надзор КТБ.

В Комитета на вложителите в КТБ членуват около 550 души - частни лица, фирми, университети, ръководители на дружества, които имат разплащателни сметки в банката, и много други, засегнати от кризата в КТБ. Комитетът бе учреден в София на 19 август.

Вежди Рашидов:

6 месеца няма решение за КТБ, това не значи, че някой не работни под тезгяха

ВЕЖДИ РАШИДОВ
ВЕЖДИ РАШИДОВ

- Г-н Рашидов, в писмото на вложителите на КТБ се споменава, че имате сигнали за разпродажба на активи. За кои става дума?

- Хората, които са вложители в банката, са обезпокоени, защото тези активи са купувани с пари на вложителите. Имаме тези сигнали и съмнения и молим правителството и прокуратурата да вземат мерки. И Бойко Борисов написа писмо до главния прокурор Сотир Цацаров активите да бъдат запорирани. Защото, ако 6 месеца няма решение за КТБ, това не означава, че в същото време някой не работи под тезгяха.

- За кои активи говорим?

- Не е тайна, че “Петрол” е прибран, говори са за стъкларската фабрика в Сърбия, за още компании. Затова искаме държавата да влезе в ролята си, да провери дали е така. Къде са парите на българските вложители, за да ги няма, те са окрадени, няма друга логика. И няма нищо обидно да питаме къде са ни парите, не може да са излетели през комина. Затова настояваме държавата да провери сигналите. Не сме хората, които да търсим кой какво продава. Опасяваме се да не изчезнат сладките пайове от активите ѝ.

- Споменахте, че комитетът има и списъци?

- Не е тайна - имаме списъци на хора, които са били консултанти и им е плащано за щяло и нещяло и са получавали пари. Имаме, вярно, непълен списък и на хора, които са притежавали кредитни карти да харчат нашите пари. Съставяме си и още един списък с интересни хора, които са били предупредени да изтеглят големи влогове - над 1 милион, преди затварянето на КТБ и които трудно ще докажат, че тези пари са легитимни.

А сега много хора говорят, че трябва да се изплатят само гарантираните влогове и държавата да влезе вътре с 2 млрд. лв. А при закриването на банката има активи за 10 млрд. И се питам дали това не е целта на едни други кредитни милионери.

Това са нещата и е много тъжно, доживяхме, крадейки парите на хората, те да се чувстват виновни, че са вкарали парите си в банките.