Всички депозити в КТБ ще бъдат гарантирани, като за целта парламентът ще гласува специален закон за банката.

За това са се договорили днес трите парламентарни партии БСП, ДПС и ГЕРБ и ръководството на БНБ, научи "24 часа".

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов се е съгласил депутатите му да подкрепят специалния закон, но с условието за задължителна актуализация на бюджета. Затова финансовият минисър Петър Чобанов до дни трябва да внесе двата проекта - за КТБ и за актуализация на държавните финанси в Народното събрание.

Очаква се те да бъдат гласувани заедно, като двете четения щели да минат по бързата процедура.

"С празни приказки дни наред никой не печели нищо, само създаваме напрежение в системата", заяви пред "24 часа" Борисов. Актуализация категорично трябва да има, защото в противен случай служебното правителство няма да е на хляб и вода, а само на вода", каза лидерът на ГЕРБ и добави: "Има два варианта - да се действа по сегашния закон или ако се предложи друга алтернатива, нека я обсъдим. Но аз не мога да приема алтернатива, предложена от Искров и компания, защото не им вярвам".

Спецзаконът за КТБ предвижда всички влогове на фирми и физически лица да бъдат прехвърлени на дъщерната на КТБ банка "Креди Агрикол". Тя става 100% държавна срещу цена от 1,5 млн. лева. Парите обаче няма да бъдат реално платени, а ще се приспаднат като задължения на КТБ към държавата. Самата банка ще остане без лиценз и ще бъде обявена в несъстоятелност.

Всички пасиви като кредити и сметки от КТБ ще бъдат прехвърлени в "Креди Агрикол", с изключение на тези на акционерите в КТБ и на свързаните с тях лица и фирми.

За да се гарантират обезпечените от държавата депозити до 100 000 евро, които са на обща стойност 3,7 млрд. лв., фондът за гарантиране на влоговете ще даде 2,1 млрд. лева.

Останалите 1,6 млрд. лева ще бъдат осигурени чрез емисия ДЦК, които ще пусне финансовото министерство.
Депозитите, които не се покриват от държавната гаранция, са за 2,2 млрд. лева. Те ще бъдат обезпечени със здрави активи от КТБ на същата стойност.

Това означава, че влоговете ще бъдат изплащани от постъпленията от редовно обслужвани кредити, както и от последващата продажба на активи, придобити от банката. Стойността им е за близо 700 млн. лв.

Това ще се прави от Националната агенция за приходите, а не от синдик на КТБ. По този начин държавата си гарантира, че парите ще отидат директно при нея и няма да има продажби на фиктивни цени.

Всички вложители в КТБ със суми над 200 000 лева  ще минат през данъчна ревизия. Те ще трябва да докажат произхода на парите си и платени данъци за тях, преди да изтеглят влога си.

Тези, които имат до 200 000 лева, ще могат да разполагат с парите си до един месец след отварянето на банката. За по-големите влогове срокът за теглене е не по-рано от 6 месеца, и то само след предоставени документи за данъчна ревизия.

Политиците се обединили за приемането на специалния закон за КТБ, тъй като одитът на банката показал, че ако не се гарантират всички депозити и сметки, ще бъдат засегнати държавни и частни компании, в които работят общо 75 000 души.
Годишните данъчни постъпления от тези фирми били на стойност 1,4 млрд. лева. Ако банката не бъде спасена, бюджетът щял да се лиши от тези приходи.

 

Кабинетът зад БНБ, Борисов иска

оставка на Искров веднага

 

Правителството ще продължи да подкрепя усилията на БНБ за намиране на цялостно решение относно КТБ. Безспорно е, че гарантираните по закон депозити до 100 000 евро ще бъдат изплатени, съобщиха от правителствения пресцентър.

От правителството смятат, че вариантите жизнената част от КТБ с подкрепа на фонда за гарантиране на влоговете и на БНБ да продължи да работи е за предпочитане пред стандартната схема на затваряне на банката.

Незабавна оставка на ръководството на БНБ, с която да започне днешният дневен ред в парламента, поиска лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. "Сегашното вече няма репутация. Не им вярвам - дни наред говорят, че някой с чували изнася пари, а след това главният прокурор се черви, че такова нещо не е имало", непреклонен е Борисов. Премиерът Орешарски и Бойко Борисов в парламента

Премиерът Орешарски и Бойко Борисов в парламента

"Как ще се появи човек със 100 милиона в сметката? Нормално ли е, като имаш такава фирма, да не чукнеш и да не видиш платила ли си е данъците, минало ли е счетоводството през задължителните мероприятия. С всеки ден въпросителните стават все повече и повече, а нямаме хора, на които да вярваме", кипна Борисов.

На въпрос на "24 часа" кой е достоен да оглави БНБ увери, че той фаворит няма. По хипотезата депутат да поеме националната банка пък заръча да се направят консултации.

След като се пишел закон за КТБ, можело да се пипне и този за БНБ, за да се освободи предсрочно сегашното ръководство, в случай че то не подаде оставка само.

 

БНБ: Банката остава затворена до 20 септември

КТБ и дъщерната банка "Креди Агрикол" остават под особен надзор още 2 месеца, съобщиха официално от БНБ.
От централната банка допълват, че двете банки няма да отворят на 21 юли, както бе обявено първоначално.

От БНБ, чийто шеф е Иван Искров, допълват, че специалният надзор над КТБ и "Креди Агрикол" по закон може да е до 6 месеца, но за двете банки е решено да е за 3 месеца. Те бяха поставени под надзор на 20 юни, което означава, че могат да отворят на 20 септември.

При продължаване на политическите консултации за търсене на консенсус за цялостно решаване на казуса КТБ и при постигането му, БНБ била готова да предостави своя експертен потенциал в изпълнение на такова решение.

По постигнатия консенсус да кандидатстваме за влизане в Европейския банков съюз от БНБ вече направили контакт с Изпълнителния съвет на Европейската централна банка. Работело се за уреждане на среща между президента Росен Плевнелиев и шефа на ЕЦБ Марио Драги за стартирането на процедура за кандидатстване на България за членство в единния надзорен механизъм на ЕС.

БНБ е започнала разговори и с председателя на Европейския банков орган Андрея Енрия за преглед на качеството, капацитета, практиките и процедурите на управление "Банков надзор" в БНБ.

 

Местан: Нито аз, нито ДПС имаме пари в КТБ

Нито аз, нито ДПС имаме сметки в КТБ, заяви лидерът на партията Лютви Местан. Той уточни, че не е сред лицата, които някога са получавали кредит от банката.
Местан препоръча на медиите да се възползват от Закона за достъп до обществена информация и да поискат данни от БНБ дали Делян Пеевски въобще има задължения към КТБ. Лютви Местан (вляво)

Лютви Местан (вляво)

Управителят на БНБ е поставил задача на квесторите да проверят има ли изобщо кредити и депозити на Пеевски в КТБ, обяви шефът на бюджетната комисия Йордан Цонев. Официалният отговор по думите му е, че в лично качество депутатът няма нито влогове, нито задължения. Единствено майка му има два кредита за не много голяма сума, обслужвани до стотинка регулярно и точно до момента, каза Цонев.

ДПС призова да продължат политическите консултации за постигане на общо съгласие за специален закон по казуса КТБ.

"Имаме действащи закони, съзвучни на европейското право, и съгласно тях са гарантирани влоговете на граждани до 100 000 евро, но ако ни води публичният интерес, съдбата на редица коректни данъкоплатци и чист бизнес, трябва да се потърси обща воля да се види това по-широко измерение на публичния интерес", обясни Местан.

През последните дни сме свидетели на два различни подхода към казуса КТБ - дали става въпрос за външна намеса, или за вътрешен проблем. Въпрос на време е да се установи коя от двете е причината, каза още лидерът.

ДПС няма никакъв проблем с това да се проследи генезисът на казуса КТБ от възникването на банката и банкера, да стигнем до това кой, кога, как и защо е докоснал, за да му даде начален тласък, посочи Местан и заговори за "проследяване на развитието на банката от гледна точка на кривата на суперрастежа, как се е разполагала във времето и едва тогава да се види цената и заради кого тя ще бъде платена".

Местан бе категоричен, че търсенето на съгласие по казуса КТБ не може да отложи във времето предсрочните парламентарни избори. ДПС няма да бъде част от подобни сценарии и вече е постигнато съгласие за края на мандата на този парламент, отсече лидерът.