Слонската трева, или мискантус, е новият хит за производството на биоенергия в Европа. Бързо растящото растение с височина до 4 метра дава реколта от по 6 тона на декар. Първи опити за отглеждането му вече се правят и у нас. Банкерката Цветелина Бориславова, която активно инвестира в земеделие, ще произвежда мискантус във Видинско.

Нейното инвестиционно дружество Си Ес Ай Еф започва отглеждането на растението в землището на с. Киряево, което е до сръбската граница. Наскоро е приключило засаждането на три масива с обща площ около 1100 дка, от които 450 дка са закупени, а останалите са взети под аренда, уточни кметът на селото Герго Гергов. Местните са предложили на бизнес дамата да разшири терена с новата култура в посока към границата, където има 2-3 хил. дка пустееща земя.

Разговорите са водени очи в очи в началото на май, когато Бориславова лично се срещнала с хората на общоселско събрание, за да разсее притесненията им около отглеждането на слонската трева.

"Знаете, че когато в землището на едно село се появят повече арендатори, това е добре за собствениците на земята, защото получават по-добри условия. За съжаление в конкуренцията между фирмите понякога се подклажда страх срещу новостите", обясни Гергов. Това наложило и срещата с Бориславова, на която тя обяснила що за растение е слонската трева и с това страстите били успокоени.

Бързо растящият вид няма да даде добив през първата година. Това ще стане през втората, но частично, а пълният започва от третата година. Културата може да се отглежда около 20-25 г. и от нея се получава биомаса за пелети. На срещата с киряевчани Бориславова ги е успокоила, че няма да има проблем с почистване на площите, когато договорите изтекат и ако те не пожелаят да ги продължат. За продукцията имало осигурен пазар у нас и в чужбина.

Ползите от слонската трева са няколко - в района растението пречиства въздуха, обогатява почвата, а впоследствие при използването на пелетите като биогориво няма отделяне на вредни емисии.

"Този район е най-изоставен и аз си мисля, че за хората тук и за страната ще е най-полезно да се създаде някакъв поминък. Нашата идея е изключително градивна, конструктивна и съм убедена, че ще има полза за хората, които ще пожелаят да участват в това мероприятие", обясни Бориславова на срещата й в Киряево на 11 май.

Разходите за производството на мискантус са много по-ниски отколкото за всяка друга земеделска култура, обясниха пък от агроведомството. В последните години в САЩ и много страни от Европа се извършвали изследвания за ползването на тревни видове за производство на биоенергия. Освен с мискантус се правели опити за култивиране и на жълта тръстикова трева - Reed canary grass (Phalaris arundinacea) и стрелковидна трева - swichgrass (Panicum virgatum).

Опитът на Европа показвал, че тези култури имат потенциал за получаване на високи добиви от около 15-20 тона на хектар (10 дка) суха биомаса. Експериментални полета имало в Южна Италия, Испания и Турция.

За отглеждането на слонска трева у нас критични точки са чувствителност при ниски температури на коренищата, особено през първата година след засаждането, казват агрономите.

Български учени от аграрните институти също смятат за полезно да се започнат опити със засяване на многогодишни тревни енергийни култури. Можело да се използват обработваеми земи, оставени като временна угар, и ерозирали почви с нарушено почвено плодородие.

4-метровото растение се нуждае и от сравнително малко торове.

Разходите за труд и други ресурси са достатъчно малки и производството е много ефективно.

Освен това наскоро екоминистърът Нона Караджова заяви, че производството на енергия от биомаса става приоритет за България.

ДКЕВР пък вдигна от юли с над 16% цената на тока от биомаса за централи с мощност до 5 мегавата.

ТИХОМИР ТОНЧЕВ ВАНЯ СТАВРЕВА

Родината на мискантуса е Африка

По произход мискантус са житни треви, разпространени от тропическа Южна Африка до Източна и Югозападна Азия. Развиват се на слънчеви места с достатъчно влага.

Листата са плоски, линейни и дълги, съцветието е метлица, често сребристо оцветена при узряване. За производство на биомаса се предпочитат безсеменни сортове.

В декоративното цветарство житните треви мискантус от древни времена се използват за украса на паркове и частни имоти, като дори съществуват цели направления в ландшафта на градините.

Сега са много модерни и се използват интензивно в градините с английски пейзажен стил.

Селекционирани са стотици сортове, като особено популярни са видовете М. sinensis (китайски мискантус), М. sacchariflorus (захароцветен мискантус), М. purpurascens (мискантус пурпурен) и др. Особено се ценят декоративните форми "Зебрина" и "Грациела".

От изсушената трева се правят сувенири, използва се и за аранжировки в сухи букети. (24часа)

Швейцарци търсят 400 дка край Златарица

Швейцарци търсят 400-500 дка край балканското градче Златарица, за да отглеждат слонска трева. Инвеститорите са заявили интерес от миналата година. Техни представители идвали в кметството и през март, но все още не са придобили нужните им терени.

"Проблемът е, че нямаме толкова свободна общинска земя, която да им предложим за практичното биоземеделие. Оглеждат частни терени, от което договарянето се затруднява", обясни кметът Пенчо Чанев.

Растението вирее предимно върху влажна почва и това е една от причините швейцарците да се насочат към Златарица, през която минават двете реки - Веселина и Бързица.

Друго изискване за отглеждането на енергийната суровина е възможност за напояване.

"Да има кладенец, канал, каптаж или друга възможност за поливане е особено важно при засаждането на мискантус", каза Чанев.

В Златарица се надяват чужденците да започнат отглеждането на гигантската трева, за да осигурят работа, макар и сезонна, на част от местното население.

ДИМА МАКСИМОВА

Кметът на с. Киряево Герго Гергов се надява, че слонската трева ще създаде поминък за местното население. 
СНИМКА: ВАНЯ СТАВРЕВА
Кметът на с. Киряево Герго Гергов се надява, че слонската трева ще създаде поминък за местното население. СНИМКА: ВАНЯ СТАВРЕВА