Нова мода за кражба на ток остави в миналото магнитчето върху електромера и шунтирането му. Сега уредът се спира с дистанционно, като телевизора или климатика. Пуска се пак с дистанционното като дойде време за инкасатора.

Има още по-изпипани устройства на принципа на хладилника - отваряш вратата, казваш на инкасатора, заповядайте, влезте, и едва тогава електромерът включва. В къща пък подът на антрето било направено така, че като се стъпи на него, електромерът започва да върти.

Умното устройство е радиоуправляема платка, която прекъсва бобината за напрежението и електромерът спира да мери тока.То струва между 600-700 лв. за апартамент или къща. А за хотел или малък цех е от 10 хил. нагоре.

За да се монтира радиоустройството, електромерът трябва да се отвори. Което значи да се свалят три пломби и да се разкъсат холограмните стикери.

Електричарите, които припечелват от този "бизнес", произвеждат пломби, които по нищо не се отличават от оригиналните. С голям успех се имитират и холограмните стикери. Нова фалшива пломба вървяла по 50 лв.

Насреща си имаме мислещи хора, професионалисти, казва Росен Йорданов, директор в "ЧЕЗ разпределение". А този вид кражби се хващат трудно. Става въпрос за сериозно организиран бизнес.

Знае се за група, на която казват "варненската", тъй като една от колите, с които движела, била с варненска регистрация, но другите им автомобили били с регистрация от Западна България.

Друга група пък била от Пернишко, тя е разбита. Човекът от енергото, който я "разплел", обаче работи в друг окръг, защото чупили стъклата на къщата му и дупчили гумите на автомобила му.

Наскоро хванахме един на "Секвоя", подобни устройства сме намирали в Драгалевци, каза Йорданов. Изобщо Южната яка на София си пада по нерегламентираното ползване, смятат от "ЧЕЗ разпределение".

Около 80 електромера с дистанционно прецакване са прибрани от енергото. Около 300 дела се водят тази година. Годишно се крадял ток за 150-200 млн. лв.

Сметки

Електронна фактура пуска от началото на следващата година чешката компания ЧЕЗ, която доставя електроенергията на Западна България. Това съобщи вчера Алеш Дам, главен оперативен директор на ЧЕЗ България. Вариантите са два - с парола потребителят да влиза в сървъра и да има достъп до сметката си или пък да я получава по е-mail.

Клиентът ще може да избира - дали да продължи да получава сметката си на хартия, което струва на компанията 30 ст., или да я гледа в интернет. За петте си години в България ЧЕЗ е инвестирала 1,7 млрд. лв. - с купуването на енергото и на ТЕЦ "Варна". В мрежи е вложила 400 млн. лв. За година обаче трябвали 130 млн. лв. инвестиции, а не 71 млн., колкото е определила ДКЕВР.

Червената спирала, която се вижда в електронния електромер, е антената на устройството, което спира и пуска отчитането на тока.
Червената спирала, която се вижда в електронния електромер, е антената на устройството, което спира и пуска отчитането на тока.