Ще управляваме парите си през мобилен телефон

“За финансови иновации при автомобилите трябваха 68 г., при кредитните карти - 28, за телевизията - 22 , а за фейсбук само 3 г. Вече 35% от новото поколение е готово да живее без банки.

Това заяви шефът на СИБАНК и на Асоциацията на банките Петър Андронов на форум “Иновации”. Банкери, финансисти, IT специалисти, представители на БНБ и КФН дискутираха революционна или еволюционна ще е смяната на класическия модел на банкиране с дигитален.

В компаниите за финансови услуги за 2015 г. са вложени над $20 млрд., каза Андронов. “Ефектът от финансовите посредници е грандиозен, а предимствата им са липсата на регулации, стари информационни системи и продукти”, обясни той. И прогнозира, че “бизнесмоделът им няма да издържи, ако някой ден политиците се събудят и решат да ги регулират”.

“Затова ще има еволюция, а не революция”, прогнозира главният изпълнителен директор на УниКредит Булбанк Левон Хампарцумян. Той илюстрира тезата си така: “Писа се как биткойнът ще избие всички банкови услуги, а той изгоря в сини пламъци. Технологията му обаче вероятно ще промени системите на разплащане. Няма да е като изчезването на динозаврите, а поредица от бързи мачове”. За България обаче допусна: “Както прескочихме чековете и минахме направо на кредитни карти, така и сега може да се възползваме от предложения за бъдещето”.

“Пред банките предстоят интересни години. Факт е, че потребителите по всяко време са онлайн и банките трябва да се приспособяват. Сравнение с интернет банкирането в Европа и у нас показва, че в България то е под 5% при средно за Европа - 46%”, каза главният изпълнителен директор на Пощенска банка Петя Димитрова. Тя цитира данни от изследвания, според които българите още търсели традиционните офиси за информация и обичайните продукти. “Голямата разлика е сигурността, защото цялата революция или еволюция води до въпросо за доверието и сигурността на системите”, категорична бе Димитрова. ” Пощенска банка се стреми продуктите ѝ да са прости и персонализирани, а услугите - автоматизирани и достъпни по всяко време и от всяка точка на света”, каза тя.

Сайт на БНБ ще сравнява таксите на банките

До края на годината ще отпадне изискването банките и финансовите институции да водят регистър за всички преводи и плащания над 100 000 лв. и да предоставят информацията за тях на централната банка.

Това съобщи на банковия форум подуправителят на БНБ Нина Стоянова. Поправката е записана в проект за промени на валутния закон. Отмяната ще се отнася за всички сделки между местни и чуждестранни лица.

Централната банка подготвя и създаването на единен регистър за банковите сметки и сейфовете, който трябва да заработи от януари 2017 г. “Готови сме с техническото задание и има обявена обществена поръчка за регистъра”, каза Стоянова. Тя заяви още, че до есента той трябва да бъде е готов и през последните 3 месеца от годината да се попълни с информация от банките.

След 18 септември БНБ ще изгради платформа за онлайн съпоставяне на таксите, предлагани от всички банки. Потребителите ще имат безплатен достъп до сайта, целта била да намерят най-изгодните цени на банковите услуги.

До края на 2017 г. финансовите институции ще избират къде да търгуват с български държавни ценни книжа, съобщи още подуправителят. Това е било договорено между БНБ, финансовото министерство и пазарните субекти. Но Стоянова предупреди, че търговията с тях трябва да отговаря на условията на ЕЦБ и БНБ за ликвидност на активите в такива книжа.