380 млн. заделени за
регионални пътища

Строителство за 15-16 млрд. лева ще бъде изпълнено в следващите 6 години. Това прави средно над 2,5 млрд. лв. на година. Това каза вицепремиерът по еврофондовете Томислав Дончев на дискусионен форум за бъдещето на отрасъла.

Дончев акцентира на Закона за концесиите, който мина на първо четене, и заяви, че е възможно да има процедури за мостове например.

По-късно шефът на пътната агенция Лазар Лазаров каза, че на концесия може да се даде тунелът под Шипка, магистралите Русе-Велико Търново и “Черно море”.

Да спрем да изтощаваме бранша с ниските цени, каза още вицепремиерът. Това също е въпрос за вътрешнобраншова регулация. От войната на ниски цени никой не печели, каза Дончев.

Строителният министър Лиляна Павлова прогнозира силна 2017 г. и подем в строителството. 76% от бюджета на програма “Региони в растеж” вече е обявен, над 1,3 млрд. лв. за градско развитие са предоставени на общините.

Още 200 млн. лв. са за енергийна ефективност в 28 малки общини, а 244 млн. лв. са за инвестиции в инфраструктурата в образованието.

По-малко са средствата за регионални пътища, но все пак с наличните 380 млн. лв. ще направим сериозна инвестиция в тях, като приоритет е Северна България, заяви Павлова.

Вече са сключени договори за 200 млн. лв. за 15 отсечки, а през следващата седмица се очаква обявяването на търгове за още три.

Павлова припомни и че се предвижда създаването на три фонда за градско развитие – за София с бюджет 180 млн. лв., за Северна България с ресурс от 89 млн. лв. и за Южна България с бюджет 89 млн. лв., които ще финансират проекти на принципа на публично-частното партньорство. Те щели да променят облика на градовете и да създадат заетост. Очакваме след предоставянето на общо 270 млн. на частния сектор ресурсът да се удвои, каза министърката.

Двата пътя през Кресненското дефиле са консенсусното решение за най-тежкия участък в магистралното строителство, каза още Павлова.

Екоминистърът Ивелина Василева пък припомни, че има заделени 1,2 млрд. лв. за проекти във водния сектор през 2017 г. Те ще се изпълняват от ВиК операторите и Столична община.

“Това е една от възможностите за инвестиции на строителния бранш в новия програмен период”, каза министър Василева. По петте приоритетни оси на ОП “Околна среда” 2014-2020 г. са обявени 20 процедури на стойност над 1 млрд. лв., което е 30,73% от бюджета на програмата.