Венецуелският президент Николас Мадуро повиши минималната работна заплата и пенсия в страната за пети път в рамките на една година, предадоха Асошиейтед прес и Ройтерс, цитирани от БТА. Увеличението е с 50 процента.
Целта е да бъдат защитени работниците от най-високата инфлация в света, посочва Ройтерс. Асошиейтед прес отбелязва, че мярката надали ще донесе кой знае какво облекчение във Венецуела, където според прогнозите на Международния валутен фонд инфлацията ще достигне четирицифрено число тази година и има широко разпространен недостиг на хранителни продукти.
Венецуелският президент обяви в седмичното си телевизионно предаване вчера, че месечната минимална работна заплата и задължителна хранителна субсидия в страната ще бъдат повишени до общо 104 358 боливара, или около 30 долара на черния пазар, на който националната валута се срина миналата година след четири такива повишения. Минималната заплата е вдигната до 40 683 боливара.
Социалистът Мадуро обяви тази мярка в момент, когато се опитва да убеди дясната опозиция, която има мнозинство в парламента, да се откаже от опитите си да го свали от власт и да продължи участието си в преговорите с посредничеството на Ватикана за смекчаване на политическата и икономическата криза във Венецуела, отбелязва Асошиейтед прес.
54-годишният наследник на Уго Чавес обяснява тригодишната рецесия в южноамериканската държава, високите цени и дефицита на стоки с рязкото поевтиняване на петрола, основен източник на приходи за страната, от средата на 2014 г. и с "икономическата война", водена според него от политически врагове и враждебно настроени бизнесмени, посочва Ройтерс. Според критиците обаче икономическите неволи на Венецуела са резултат от неговата некомпетентност и провала на социалистическия курс, подет от покойния Чавес преди 17 години.
Инфлацията в страната през 2015 г. достигна официално 181 процента, като опозицията твърди, че тя е била още по-висока. Няма официални данни за 2016 г., но според повечето икономисти инфлацията най-малкото се е удвоила, като политически противници на президента говорят за равнище от над 500 процента при свиване на икономиката с цели 12 процента. Властите не публикуваха официални данни за икономическия растеж миналата година.
/НС/