Падат ДДС, имотни налози и осигурителни вноски
Това, което гърците искаха преди близо 4 г., давайки вота си за Алексис Ципрас, го чуха в събота от устата на премиера. В стратегическа реч пред изложителите на панаира в Солун премиерът обяви намаляване на данъците и повишаване на заплатите. Звучи като музика за ушите на обикновените хора, които преживяха истински кошмар в годините на кризата. “Обещания към едно разочаровано общество”, анализира казаното от Ципрас в. “Катимерини”.
Имотните данъци в страната бяха увеличени в последните години под натиска на кредиторите и се оказаха непосилни за гърците. Налогът ЕНФИЯ, въведен като “временен за година”, се оказа постоянен и изтощителен за уязвимите домакинства. По новата стратегия на правителството се предвижда намаление на този налог с 50% за 1,2 милиона собственици на малки жилища и средно с 30% за всички. Промяната ще се извърши на няколко етапа, като започва от началото на следващата година.
Корпоративният данък от 29% се сваля на 25%. Правителството се надява с намаляването му
да върне обратно
поне част от
гръцките фирми, които по време на кризата избраха съседни страни като България поради по-благоприятна данъчна среда. Икономисти вече коментираха, че при корпоративен данък в България 10% гръцките фирми няма да прехвърлят бизнеса си отново в родината.
Ставката на ДДС се намалява от 24% на 22%, а редуцираната ставка - от 13% на 12%. Последната се начислява за някои храни и напитки и различни комунални услуги. Не се възстановяват преференциалните данъчни ставки за островите, които бяха увеличени през 2016 г. и доведоха до поскъпване на стоки и услуги по тези откъснати от сушата кътчета.
Ципрас даде обещание за увеличаване на минималната работна заплата, но след преговори с кредиторите. Не посочи конкретни стойности. В същото време опозицията и синдикатите изнасят изследване за практиката в частния сектор да се работи на временна заетост, което реално е “социални помощи срещу работа”. По програми за безработни 1/3 от работещите в частния сектор оцеляват с брутно месечно възнаграждение от 383 евро, а това са 30% от работещите на заплата. В момента в Гърция
минималната е
684 евро, но за
заетите на пълен
работен ден
Предвижда се също намаляване с 35% на осигурителните вноски за малките фирми, предимно от семеен характер, които са най-уязвими от високите данъци.
Фермерите получиха обещание за намаляване на данъците и подпомагане на младите хора до 25 г., заети в аграрния сектор. Но не може да се предвиди дали това ще прекрати ежегодните фермерски блокади.
И понеже по официални данни милион и половина гърци живеят на прага на бедността, те ще получават помощи за наем на жилище от 70 до 200 евро на месец по много строги критерии.
Сблъсък между
желание и
реалност
Повярваха ли гърците отново на Ципрас - така, както го направиха преди близо 4 г. и два пъти му дадоха огромен кредит на доверие?
Патетичната реч на гръцкия премиер и лидер на СИРИЗА, която целеше да вдъхне доверие и надежда, видимо не постигна целта си, смятат анализатори. Според проучване на Общия гръцки синдикат ГСЕЕ 89% от гърците вярват, че суровите мерки ще продължат въпреки излизането от спасителните програми. Опозиционната партия на консерваторите “Нова демокрация” запазва преднина на доверие от 11 пункта, като се подкрепя от 30% от избирателите. Готовите да гласуват за СИРИЗА засега са 19%. Обяснението - обещанията на управляващите се сблъскват с реалността на живота. Висока безработица, несигурност под натиска на тежки данъци и политическо маневриране в името на необозримо бъдеще - всичко това се приема резервирано от хората.
Гръцките медии направиха ретроспекция и сравниха обещанията на Ципрас преди година на същия форум - разлика няма. Тогава премиерът каза: “Имаме задължение да изградим различна Гърция на равенство пред закона, на стабилност и доверие”, което тази година звучеше така: “Няма да позволим Гърция да се върне в епохата на дефицити и фискално дерайлиране.”
“Уморихме се
от обещания”,
бяха част от лозунгите на протестиращите в Солун, които директно отговориха на Ципрас.
И тук логичният въпрос - има ли право настоящият премиер да обещава облекчения и данъчни промени, които не са договорени с кредиторите, не са гласувани в парламента и то в период за следващите 4 г., при положение че мандатът на това правителство, (ако няма предсрочни избори), е до септември следващата година?
Според наблюдатели икономическата ситуация в Гърция е доста по-благоприятна спрямо преди година-две. Някои дори вече виждат светлина в тунела. Народът обаче може да усети това облекчение едва след години.
Сълзотворен газ срещу протестиращи в Солун
Гръцката полиция използва сълзотворен газ и зашеметяващи гранати срещу демонстранти в Солун, протестиращи срещу споразумението между Атина и Скопие за новото име на Република Македония, предаде Ройтерс. Държавната телевизия показа кадри, на които се вижда как полицейски части за борба с безредиците разгонват протестиращи близо до бариерите край Солунския международен панаир, който започна в събота.
При избухналите сблъсъци са потрошени магазини, контейнери за смет и паркирани автомобили. В полицията са били отведени 28 души, като на 8 от тях е наложен арест.
Инцидентите започнали, когато група крайнодесни привърженици опитали да разкъсат полицейския кордон пред кметството в опит да достигнат до конгресния център, където се е провеждало откриването на панаира. След това сблъсъците са продължили и на други места. 15 полицейски служители са били ранени и са получили първа помощ.