Данъчните започват проверки дали къщи са обявени за офиси, за да се спести данък, а се ползват за живеене

Има ли луксозни имоти, собствениците на които са ги обявили за фирмени офиси, а в действителност се ползват за жилищни нужди, ще проверява НАП, научи “24 часа”. Ревизиите ще обхванат и собствеността в чужбина. По неофициална информация броят им е над 300, а придобитата собственост е за над 500 хил. евро всяка.

Проверяваните ще доказват доходите си, за да се установи произходът на парите им и използването на имотите. Практиката скъпи къщи, които се ползват за жилищни нужди, да се декларират като фирмени, за да се приспадат режийни разходи, е отдавна. Така собствениците избягват данъчни проверки за личните си доходи, а едновременно с това намаляват фирмения данък.

Чрез информация за консумацията на вода и ток данъчните установили, че има имоти, в които тя е скочила драстично, въпреки че преди години се водели скромни къщи във вилни зони. Посещение на място или картографиране с дрон, което данъчните използват отдавна, установило, че на мястото на тези къщички са израснали палати, което не било отразено в съответната община и не довело до увеличаване на дължимия данък.

Ще доказват доходи за последните 5 години и собственици на скъпи коли. Ще се анализира доколко посочената цена на придобиване съответства на действителните пазарни цени към момента на сделката. Ако бъде установено, че колата не я кара нейният собственик, също ще се търси информация.

Данните от проверките ще се засичат с информация от партньорски данъчни служби, от Агенцията по вписванията, банки, финансови институции, лизингови дружества, както и от местните власти. От МВР пък ще съдействат при събирането на данни за продавачите и купувачите на имотите, кога и къде са извършени сделките, наличието на свързани лица, фирми и тяхната дейност, декларирани доходи, извършени разходи, банкови сметки.