В неделя тайконавтите направиха първата си разходка в открития Космос, като прикачената към космическата станция гигантска роботизирана ръка им оказа голяма помощ при изпълнението на задачите.
Тя е най-интелигентната и технологично най-сложната роботизирана ръка, разработена изцяло от Китай, която ще функционира в продължение на 15 години в орбита. „Ще се опитаме да разширим възможностите ѝ по гъвкав и икономичен начин“, каза главният ѝ дизайнер Лян Чанчун.
В сравнение с човешката ръка, която има по една става на рамото, лакътя и китката, космическата има по три на рамото и китката и една на лакътя, което я прави по-ловка и подвижна и позволява разтягане от над 10 метра. Освен това тя е в състояние да достигне и захване обекти с тегло до 25 тона. Роботизираната ръка е оборудвана и със зрителна система, а устройствата в двата ѝ края могат да функционират като „нокти“. „Когато роботизираната ръка „се разхожда“ по кабината, двете устройства ще бъдат използвани за улавянето на приемниците на капсулите за фиксирана връзка“, каза Лян Чанчун. „Те са оборудвани и с камери, наблюдаващи екстериора на станцията и движението на космонавтите. Между крайните устройства и станцията има едновременно механична и електрическа връзка.“
Фактори като гравитация, температура и космическа радиация е възможно да повлияят на космическата станция, но всичко това е обмислено и обвивката има известна защита, добави Лян Чанчун. „Дори взехме под внимание космическите отломки и проведохме някои тестове. Ако се случи подобна злополука, сега това няма да повлияе на роботизираната ръка.“